Po dvoudenním nabitém programu, který festival nabídl, musím říct, že organizátoři Freiplatzu nasadili ostatním opavským hudebním akcím laťku, jejíž výška se bude jen těžko překonávat.

ORGANIZÁTOŘI ZVLÁDLI VŠE NA VÝBORNOU

Vše od výběru kapel, přes vybavení prostor, zajištění bezpečnosti akce, až po nápadité a funkční řešení prostor, kde festival probíhal, do sebe skvěle zapadlo. K vidění i k poslechu toho bylo mnoho. Zkusím tedy přiblížit alespoň několik střípků, které se mi podařilo během víkendu zachytit.

Už po vstupu do areálu, kde se akce pořádala, bylo jasné, že se nejedná o žádný festival druhého řádu. Kdo neměl vstupenku, ten jednoduše přes ochranku neprošel.

Po vstupu do předního traktu budovy už na návštěvníky čekala první stage. Ta byla elektronického rázu a po oba dva dny na ní působilo duo DJ´S Tučňák a Reverend. Následné kroky mě automaticky vedly do sklepního klubu, ve kterém se koncerty pořádají pravidelně i během roku.

Zde byla stage, na které se během dvou dnů vystřídalo sedm kapel, mezi nimiž byla i opavská jazz-rocková formace Heimat. Ta posluchače rozhodně nezklamala. Naopak mě jen utvrdila v tom, že Opava je skutečnou líhní skvělých kapel.

Páteční noc zde pak patřila ještě Lesní zvěři. Těm se podařilo skloubit ve své tvorbě prvky jazzu a elektra. Celek pak působil neuvěřitelně kompaktně. Slyšet je na živo byl silný zážitek. Další scéna se nacházela v budově galerie Gottfrei. Ve dvou patrech mohl člověk navštívit Chill out zónu s poslechovými akcemi nebo klasickou koncertní stage.

Na té byli k vidění například Psychonauti, BullerByne nebo Vložte kočku. Všechny tři zmíněné kapely předvedly neskutečně energetickou show.

OPAVŠTÍ PSYCHONAUTI OPĚT NEZKLAMALI

Asi největší dojem pak v mnoha z návštěvníků zanechali Psychonauti. Ať už proto, že jsou kapelou domácí nebo pro jejich neuvěřitelnou souhrou na pódiu, kde ze sebe vydali naprosto vše.

Velkou diváckou spokojenost potvrzují slova jednoho z návštěvníků Ivo Gašpierika: „Jsem na klubové noci poprvé. To, co se organizátorům podařilo zrealizovat, ať už jde o line-up kapel nebo skvěle vyřešenou prostorovou stránku, je neuvěřitelné. Je to jeden z nejlepších festivalů, které jsem tento rok navštívil."

Další klubová noc by měla proběhnout příští rok na jaře.

Václav Minařík: Freiplatz začíná pomalu překračovat hranice města

O víkendu proběhl druhý ročínk opavské klubové akce Freiplatz. O tom jak tato akce vznikla nám v rozhovoru přilbížil jeden z jejích hlavních organizátorů Václav Minařík.

Jak vznikla myšlenka Freiplatzu?

Klubové noci jsou poměrně zaběhlou záležitostí v zahraničí, nebo ve větších městech u nás jako jsou Praha, Brno, Ostrava. Protože Opava disponuje mnoho dobrými kluby, rozhodli jsme jednu takovou zorganizovat i u nás. Město na to potenciál má a odezva návštěvníků i kapel je zatím velice pozitivní.

Organizace takové akce je určitě náročná, jak probíhá?

Po finanční stránce nás nejvíce podporuje město a řada dalších drobných sponzorů. Celá příprava pak trvá asi půl roku. I přes to, že máme vícečlenný realizační tým, tak je organizace vždycky velmi náročná. Člověk musí zajistit mnoho věcí od prostorů přes bezpečnost, techniku produkce až po samotné zamluvení kapel.

Které z kapel patřili letos k tahounům festivalu?

Těch interpretů byla opravdu velká spousta. Za zmínku stojí určitě Vložte kočku, Bullerbyne, domácí Psychonauti, ostravští Places, Ghost of you. Chtěli jsme pokrýt line up tak, aby si každý něco našel. To se nám myslím povedlo.

Jaký má festival ohlas u návštěvníku a kapel?

Velice dobrý. Lidé si ho zatím chválí a stejně tak interpreti. Ti se nám dokonce už i sami hlásí, že by si na Freiplatzu rádi zahráli. Festival tedy postupně překračuje hranice města a dostává se do povědomí fanoušků alternativní hudby nejen v okresu, nebo v kraji, ale i ve zbytku republiky.

Co plánujete v rámci Freiplatzu do budoucna?

Momentálně máme velké organizační rezervy. Chtěli bychom ještě více spolupracovat s městem a také krajem. Na jaro například chystáme venkovní scénu. Rádi bychom, aby se festival ještě více propojil s městem a místními podniky.

David Beinhauer