V prostředí bývalého zámečku v areálu hřebčína Albertovec pracuje od středy 20. srpna osm umělců z České republiky, Německa, Rakouska, Polska a Slovenska. Hlavní tón při tom udává ostravský umělec a performer Jiří Surůvka, které sem umělce pozval.

V květnu si zdejší syrové prostředí osahal na malířském sympoziu společně s Marianem Pallou a dalšími umělci. „Díla, která tu vzniknou, představíme na vernisáži v neděli 31. srpna ve 14 hodin. Bude tu zastoupena malba, digitální tisk, fotografie, video a během vernisáže by měla proběhnout také performance,“ uvedl Jiří Surůvka.

Výstava pak bude otevřena do poloviny září a poté se přesune do prostor ostravského dolu Michal. Podle Surůvky má název sympozia Horníci na koních vystihovat génia loci dvou zcela rozdílných a kulturně vzdálených míst jako je hřebčín Albertovec a industriální Ostrava.

„Někteří umělci se pokusí o vypíchnutí absurdity, jakou v sobě toto spojení nese,“ dodal Surůvka. Mezi českými účastníky se objeví také Petr Lysáček, František Kowolowski a Jan Stolín. Německé barvy bude hájit Klaus Richter, z Rakouska dorazil Gregor Eldarb.

Polskou stranu zastupuje Dariusz Fodczuk a posledním účastníkem je Anton Čierny ze Slovenska. Vernisáž vytvořených prací se uskuteční v neděli 31. srpna ve 14 hodin.