Expozice předvádí, jak se na slezské vesnici žilo do první poloviny dvacátého století. Speciálně se koncentruje na období a tradice první republiky. Návštěvníci se tak mohou podívat na ukázky dobového bydlení, přípravy a skladování potravin anebo třeba sbírku žehliček a kuchyňských vah. Na Slezském venkově je největším specifikem to, že vzniklo svépomocí.

Obec Holasovice je majitelem části hospodářského dvora, na němž se muzeum nachází. Bývalý ovčín, kůlnu a stodolu poskytlo občanskému sdružení Slezský venkov, jež na vlastní pěst začalo s renovací. V roce 2011 byly hotovy úpravy ovčína a v letošním roce dojde také na zbytek. „Na ovčíně pracovalo asi deset lidí ze sdružení a strávilo na něm celkem 1 500 hodin. Na stodole a kůlně to dělá nějakých 800 hodin. Vydatně spolupracujeme také s obcí, která nám pomáhá," uvedl přesné statistické údaje zakladatel Slezského venkova Lubomír Dehner.

Do expozice přispívají i místní

Parta nadšenců se v Holasovicích a širokém okolí snaží sehnat nejrůznější možné předměty, které by se daly vystavit. „Než aby byly vyhozeny, radši je zařadíme do naší expozice. Mnohdy se mezi nimi skrývají skutečné skvosty," pokračoval. Nápad na vytvoření jedinečného vesnického muzea se zrodil už v roce 2007, kdy vlastně i vzniklo občanské sdružení Slezský venkov. Primární cíl byl poměrně ambiciózní, a sice vybudovat v Holasovicích muzeum, které minimálně v Moravskoslezském kraji nemá svou unikátností konkurenci. A to se také podařilo.

„Nechtěli jsme vybudovat něco, co by si návštěvník prohlédl za dvacet minut a šel zase pryč. Proto jsme si dali tu práci, abychom vybudovali muzeum, kam by mohla vyjet celá školní třída a zdržela by se tady klidně na pár hodin," poznamenal Lubomír Dehner. Slezský venkov je otevřen o víkendech. V sobotu a v neděli se drží služby. „Vždy jeden člověk z našeho sdružení tady absolvuje pětihodinovou směnu. Návštěvnost není špatná. Věříme, že s otevřením druhé části muzea se ještě zvedne," mínil dále.

Slavnostní otevření připadá na březen

A právě druhá část se bude otvírat během soboty 23. března. V muzeu se uskuteční také velikonoční jarmark. Lubomír Dehner se pokusil osvětlit, co všechno budou moci návštěvníci v renovované kůlně a stodole bývalého hospodářského dvora vidět.

„Vystavovat se budou zemědělské stroje. Zhotovili jsme také stolařskou dílnu a kovárnu. Naleznete u nás i práce košíkářů nebo třeba bednářů," popisoval jeden z členů občanského sdružení Slezský venkov a ještě přidal několik vět: „Dojde také na dobovou hasičskou techniku. Historickou stříkačku u nás vystavují neplachovští hasiči."

Bývalá stodola a kůlna se sice během března veřejnosti otevře, ale všechny úpravy u konce zdaleka nebudou. „Dali jsme si pevný termín, protože se nám objevuje stále nová a nová práce, kterou je třeba udělat. Takhle bychom to neustále odkládali a neotevřeli nikdy. Proto otevřeme a vše doladíme za pochodu," osvětlil. Každé muzeum má svůj skutečný skvost. U Slezského venkova to však není jednoznačné. „Řekl bych, že každý z nás má svého miláčka. Mým favoritem jsou malované truhly. Pro mě je to doslova srdeční záležitost," uzavřel Lubomír Dehner.

Petr Dušek