Celá akce je spojena s Velikonočním jarmarkem. Návštěvníci budou moci absolvovat prohlídku muzea a přednášku o historii a archeologii dvora. Přesně ve 13 hodin se uskuteční vynášení Moreny. Vaše uši určitě pohladí i tóny cimbálové muziky. Probíhat bude prodej řemeslných výrobků a velikonočního zboží.

Muzeum Slezský venkov je skutečně zajímavým projektem několika místních nadšenců. Jeho zakladatelem je Lubomír Dehner. Myšlenka založit něco podobného vznikla už v roce 2007. Všechny spojovala touha vybudovat něco jedinečného, což se ve finále také povedlo. Svou unikátností nemá muzeum v Moravskoslezském kraji konkurenci.

„Nechtěli jsme dělat na něčem, co by si návštěvník prohlédl za dvacet minut a šel pryč. Proto jsme si dali tu práci a vybudovali muzeum, kam by mohla vyjet celá školní třída a zdržela by se zde třeba na pár hodin," vysvětloval Lubomír Dehner. Další neméně podstatnou informací je to, že úpravy celého hospodářského dvora členové z občanského sdružení Slezský venkov prováděli svépomocí.

Sami se i starají o víkendové služby. „V sobotu a neděli si tady vždycky jeden z nás odbývá pětihodinovou směnu," pokračoval.

Muzeum je zaměřeno především na život slezské vesnice do poloviny 20. století s důrazem na období a tradice první republiky. Objekt vznikl po roce 1918 z původního velkostatku. V bývalém ovčíně je expozice dobového bydlení, přípravy a skladování potravin, domácích prací, sbírka žehliček a kuchyňských vah. Stodola ukazuje návštěvníkům zemědělské stroje a polní nářadí, kůlna zase kovárnu, stolařskou dílnu, dobovou techniku, obecnou školu, knihovnu a různá řemesla.

„Obec je majitelem části hospodářského dvora a našemu sdružení poskytla některé objekty pro umístění regionálního muzea. S obcí vydatně spolupracujeme. Hodně nám pomáhá," uzavřel Lubomír Dehner.

Petr Dušek, Jitka Hrušková

Takto vypadá vizualizace hospodářského dvora v Holasovicích.

Takto vypadá vizualizace hospodářského dvora v Holasovicích. Foto: Archiv