Vystudoval Kamenickou a sochařskou školu v Hořicích, po základní vojenské službě pokračoval ve studiu na pražské AVU a v roce 1972 absolvoval tříměsíční stáž na pařížské Académie des beaux-arts.
V osmdesátých letech minulého století představil své díla na pražské výstavě Barevná plastika a následovaly další výstavy. V letech 1990 až 2012 vedl na UMPRUM Ateliér sochařství, následně na škole působil až do roku 2015 a za další tři roky na ní získal čestný doktorát.
V Ateliéru veškerého sochařství naučil kumštu řadu nyní úspěšných umělců. Svým přístupem si studenty získal natolik, že mu u příležitosti letošního jubilea připravili společnou výstavu s názvem Kurtovi.
Kromě výjimečného pedagogického přístupu patří Kurt Gebauer mezi nejvýznamnější české sochaře. Jeho díla okouzlují diváky hravostí s využíváním netradičních materiálů a jeho volná tvorba je typická osobitým uměleckým přístupem, humorem a lidskostí.
Svým plastikám dává rád pohyb v prostoru na zemi i nad ní. Například v Opavě je oblíbená jeho socha běžící dívky před Domem umění a trojice obřích ptáků na Ptačím vrchu neustále přitahuje návštěvníky parku. Láká je k tomu, aby na ně sahali nebo se s nimi fotografovali.
Umělecký skvost na fifejdském sídlišti, který dokonce Národní památkový ústav zvažuje zahrnout mezi chráněné památky, avšak už dlouhé roky chátrá, čeká kýžená obnova. První etapa za čtyři sta tisíc korun bude hotová ještě letos.
Unikátní zmenšenou krajinu skrytou uprostřed panelové zástavby vytvořil Kurt Gebauer z nostalgie na své mládí strávené v přírodě u Hradce nad Moravicí v Ostravě. A to před více než třiceti lety…
Fotogalerie: Indiánské městečko v Ostravě
Hradecký jubilant zcela jasně dokazuje, že věk je pouhé číslo. Stále poskytuje konzultace na UMPRUM a současně vede Ateliér veřejného prostoru na plzeňské Pedagogické fakultě Západočeské univerzity. Nadále tvoří a pořádá výstavy, jeho díla se nacházejí ve významných státních sbírkách, v galeriích i v majetku soukromých sběratelů.