V uplynulém roce se v české distribuci objevil americký snímek Interview (2007) ikony nezávislého filmu, režiséra Steva Buscemiho. Dílo, které dnes od sedmnácti hodin a třiceti minut uvede opavské kino Mír v rámci filmového klubu. Steve Buscemi se pro uměleckou dráhu rozhodl po absolvování střední školy, kdy se přihlásil na obor herectví prestižní Lee Strasberg Theatre Institute.
 
S blízkým přítelem Markem Boonem, který se v té době věnoval vedle herectví také scenáristice, psal jednoaktovky, v nichž hrál na scénách mimo Broadway. Po studiích se věnoval řadě profesí, pracoval jako hlídač i hasič, přičemž po večerech vystupoval jako komik v nočních klubech. Prvních zkušeností před filmovou kamerou se mu dostalo v nepříliš úspěšných snímcích nezávislých režisérů. Nicméně postupem času si Buscemiho všimli i renomovaní filmaři, mezi nimiž nechyběl ani Martin Scorsese či Robert Benton.
 
Poté se jeho jméno začalo spojovat s řadou seriálů, v nichž ztvárnil větší či menší role, avšak největšího úspěchu dosáhl díky režisérům nezávislých snímků, ve kterých nejčastěji představoval temné charaktery mužů, postavenýchmimozákon. Steve Buscemi se za dobu své umělecké dráhy sám prosadil jako režisér.
 
Zasloužil se nejenom o vznik řady reklamních spotů či epizod televizních seriálů Homicide: Life on the Street a Oz. Před dvanácti lety byl v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Cannes veřejně představen jeho celovečerní režijní debut Můj nejmilejší bar, v němž zároveň ztvárnil hlavní roli. Prozatím ve svém posledním filmovém počinu, kde sám sebe režíroval, si Buscemi zahrál politického novináře Pierra, jenž je rozhořčen, když zjistí, že má udělat rozhovor s oblíbenou herečkou pokleslých televizních seriálů, s Katjou (Sienna Miller).
 
Přípravu interview ovšem velmi podcenil, zjišťuje, že o této ženě nic neví, což se v průběhu rozhovoru rychle ukáže. Arogance a nepřipravenost Katju rozlítí natolik, že interview ukončí, nicméně shodou okolností se za pár minut nato oba setkávají, a rozhovor pokračuje. Počáteční jasná kolize dvou zcela protilehlých rovin se postupně komplikuje tím, jak oba aktéři interview odhalují své vnitřní světy, nebo to alespoň dokonale předstírají. A na povrch prostupuje otázka, co je pravda a co lež. Interview uvede kino Mír dnes od sedmnácti hodin a třiceti minut.
 
(ans)