Další břehy pořádá statutární město Opava ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě a Opavskou kulturní organizací, letos navíc pod záštitou Velvyslanectví Italské republiky v ČR a Italského kulturního institutu v Praze.

Hlavním dramaturgem je stále Petr Rotrekl, který nám nastínil, proč se Další břehy věnují právě Benátkám. „Letošní pokračování jarního kulturního svátku je věnováno městu, které bylo kdysi označováno „Nobilissima et singulare“ – tedy městu vznešenému a jedinečnému.

Městu, které je dodnes Mekkou turismu a svou výjimečností ve všech směrech láká ročně miliony návštěvníků, kteří chtějí lépe poznat a zažít toto plovoucí muzeum na laguně, toto město romantické lásky a křehké krásy, kde čas má jiný rozměr,“ uvedl Rotrekl s tím, že festival nabídne celkem třicet šest programových položek.

„Bude se zabývat nejen významnými kulturními a historickými fenomény, ale také osobnostmi, které se v Benátkách narodily nebo zde dlouhodobě působily,“ doplnil hlavní dramaturg festivalu.

V divadelní sekci je to především Carlo Goldoni, kterému jsou věnovány čtyři večery ve Slezském divadle, ve kterém se představí nejen legendární pražský Činoherní klub (Impresário ze Smyrny) nebo uznávané divadlo V Dlouhé (Lhář), ale také dvě úspěšné inscenace opavského divadelního souboru (Sluha dvou pánů a Poprask na laguně).

„Hudbu reprezentují koncerty souborů Ensemble Damian, Pražští madrigalisté, Musica Opavia a Opavský studentský orchestr a také cembalisty Ondřeje Macka, flétnisty Jana Kvapila i loutnisty Jana Čižmára, kteří nám představí kompoziční mistrovství Antonia Vivaldiho, Claudia Monteverdiho, Barbary Strozzi, Benedetta Marcella či Adriana Banchieriho,“ připomněl k programu Petr Rotrekl.

Dodal, že ve filmové části festivalu se dozvíme nejen zasvěcené informace o nejstarším filmovém festivalu na světě z úst filmového publicisty Miroslava Beinhauera, ale můžeme zhlédnout i řadu neznámých a nedostupných filmů v cyklu Benátky ve filmu – láska, válka, hudba, gondoliéři, kurtizány – a seznámit se s hudebním dokumentem o znovunalezení a rekonstrukci Vivaldiho opery Argippo, kterou napsal v roce 1730 pro Prahu.

Ve výčtu zajímavých akcí Rotrekl pokračuje: „Výtvarnou oblast zastupují výstavy Město, které není autora barevných linorytů Pavla Piekara, několik tematických výstav ZUŠ Solná, ZŠ T. G. Masaryka, Dagmar Mičíkové či výstavy fotografií Marka Ceccaroniho a Aleše Formánka.

V besedách, přednáškách a literárních pořadech nás překvapí i poučí významní hosté festivalu prof. Arturo Tosi, prof. Sergio Corduas, Luana Castelli, Alessandro Reberschegg, Giorgio Cadorini, Andrea Trangoni, Zdeněk Hojda, Tomáš Mazal a Miloš Doležal.“

Co však jistě potěší a obohatí program festivalu a rozšíří jeho obzory, budou nejen gondoly plující na opavském Stříbrném jezeře, benátský večírek se společností Veneti in Cechia a skupinami BraAgas či Yogurt, ale také benátský karnevalový průvod městem či obřad Snoubení Benátek s Opavou, stejně jako šachové partie s živými figurami na Horním náměstí.

„Poodhalme nyní spolu opatrně oponu času a prostoru a vydejme se do hájemství historie, ale i mýtů a legend tohoto tajuplného a nádherného místa, kterému na světě rovno jiné není… v tomto městě je totiž všechno možné, neboť jak napsal Jean Cocteau: „v tomto městě se holubi procházejí a lvi létají, tak co byste ještě čekali?“ uzavřel Pietro Veneziano Rotrekl.

Další břehy v Opavě, 7. – 12. dubna
>> Výstava Pavla Piekara Město, které není Obecní dům, středa, vernisáž v 17 hodin
>> Koncert z děl benátských mistrů a čtení ze sbírky S. Rackové Obecní dům, středa v 18 hodin
>> Průvodce barevným linorytem Obecní dům, čtvrtek v 10 hodin
>> Procházka Benátkami s Pavlem Piekarem Obecní dům, čtvrtek v 17 hodin
>> Argippo znovuzrozený Obecní dům, čtvtek v 19 hodin
>> Kupec benátský – Kino Mír, pondělí v 18 hodin