Možná to nevíte, ale oblíbený interpret se původně jmenoval po svém otci Jaroslav. Uměleckým jménem Jakub ho takříkajíc pokřtil až jeho producent a objevitel Smolíkova potenciálu Petr Hannig.

Svou první skupinu Travaléři založil Jakub Smolík se svým spolužákem Lubošem Trnkou už v roce 1975. V období mezi lety 1978 a 1980, při plnění povinné vojenské služby, vytvořil s dalšími nadšenci taneční a dechový orchestr Horizont, se kterým se dočkali mnoha ocenění. Poté absolvoval studium na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a současně působil v rockových skupinách Rockyt a Kroket.

V roce 1986 započala jeho spolupráce s Lucií Bílou a skupinou Maximum Petra Hanniga. Toto období je rovněž časem, kdy nazpíval svůj slavný šlágr Až se ti jednou bude zdát. V příštím roce už vystupoval společně například s Miroslavem Moravcem, Lukášem Vaculíkem či naší bývalou první dámou Dagmar Veškrnovou.

Na počátku devadesátých let vydal u Franty Kasla propagační desku s podtitulem korespondujícím s názvem výše zmiňovaného megahitu, Až se ti jednou bude zdát. A ve stejném roce mu u firmy vyšlo album Největší hity country zpívá Jakub Smolík. Jelikož se tato deska setkala u fanoušků s nadšenými reakcemi, přišlo na svět prakticky vzápětí i její pokračování.

K písním Prý chlapi nebrečí a Ave Maria poté dokonce natočil i videoklipy. Zároveň absolvuje koncertní turné, kde na jednom podiu exceluje s Jiřím Zmožkem a Radoslavem Brzobohatým. V letech 1996 až 1998 se činil s Michalem Davidem na dětských projektech Písničky Ferdy mravence, Štědrý večer s panem Ladou a Méďa Béďa a jeho přátelé.

Na přelomu tisíciletí spolupracoval s Petrem Jandou a Alešem Brichtou a nazpíval s nimi píseň a natočil videoklip Každej si meleme svou. Začal vystupovat i na živých koncertech se skupinou Zlatí paroháči. V roce 2003 se mu podařil husarský kousek, když dokázal svůj koncert v pražském Branickém divadle vyprodat hned dvakrát během jediného dne.

Stejného roku se mu zadařilo i v tradiční anketě Český slavík, kde byl vyhlášen jako Skokan roku. V roce 2005 získal i ocenění ve formě zlaté desky za album Chci ti říct. Jeho aktuálně tři nejnovější CD Řekni, že je nebe, Láska se narodila o Vánocích a Já za tebou dál budu stát, někteří kritikové sice označili za kýčovité a klišovité, ale fanoušky jako by tyto ohlasy vůbec nezajímaly a popularita řečených nosičů se neliší od té za éry legendárního Až se ti jednou bude zdát.

Vystoupení zpěváka Jakuba Smolíka se koná už dnes od 19 hodin v kině Mír v Opavě.

Tomáš Pustka