Po krátkém odpočinku předá poštmistr jezdcům zásilky a se slovy Jeďte jako ďasi je pošle na další cestu. Poštovní stánek se speciálními pohlednicemi bude otevřen od 14 hodin a čekání na atraktivní pošťáky zkrátí malým i velkým divákům koncertem od 15 hodin opavská trampská kapela.

Historie Ponny Expressu má kořeny v USA

V 19. století zažila Amerika bouřlivý rozvoj a obyvatelstvo hodně migrovalo. Největší a nejproslulejší společností, která se před zavedením železnice zabývala přepravou poštovních zásilek, byla Wells, Fargo & Co. Nebyla však schopná dopravit poštovní zásilku z východního na západní pobřeží za kratší dobu než tři měsíce.

Asi proto byla v roce 1860 zřízena expresní poštovní linka spojující Divoký západ s východním civilizovaným světem. Její výjimečnost spočívala v tom, že dopravu obstarávali místo dostavníků osamělí jezdci na koních. Trasu, vedoucí nebezpečnou pustinou s nepřátelsky naladěnými indiány, projížděli nejdříve za jedenáct a později už jen za neuvěřitelných osm až devět dní.

Tašky s deseti až patnácti kilogramy pošty měli připevněné u sedla. Nejslavnějším jezdcem Pony expressu byl William Frederic Cody, který se pod jménem Buffalo Bill stal hrdinou mnoha dobrodružných povídek.

Česká tradice má už třiadvacet let

Do Ponny Expressu se postupně zapojily další země. Přes naši republiku byla v roce 1985 zajištěna východní trasa české větve v částech Stříbrná Lhota – Jihlava a moravská větev Jihlava - Suchdol nad Odrou. Roku 1987 přibyla jižní větev Stříbrná Lhota - Vyšší Brod a v roce 1988 se připojilo Rakousko s hraničním přechodem Studánky, což znamenalo úpravu české jižní větve.

Ve stejném roce vznikla západní větev Stříbrná Lhota - Hřensko, na kterou se v roce 1989 napojilo Německo. Po připojení Slovenska byla moravská větev prodloužena ze Suchdolu nad Odrou na hraniční přechod Bumbálka. Když se připojilo Polsko, vznikla odbočka ze Suchdolu nad Odrou na hraniční přechod s Polskem v Opavě-Kateřinkách.

Všechny větve byly doplněny přívlastkem česká nebo moravská a od roku 2002 byla původní moravská větev rozdělena na moravskou západní větev, prodloužení ke slovenské hranici na moravskou východní větev a odbočení k polské hranici na moravskou severní větev.