Výstavu zahájí místostarosta města Jan Špička a na akci promluví rovněž dlouholetý člen Slezského divadla v Opavě Drahomír Ožana.

Žena, kam se podíváš

Jak už napovídá sám titul výstavy, jejím nosným tématem je výhradně žena. Samotný projekt však v sobě kombinuje dva na první pohled odlišné umělecky interpretační styly. Pavlína Gardianová tady představí svůj pohled na daný námět formou obrazů. Pavel Ochonský naopak odhalí návštěvníkům výstavy svou představu o fenoménu ženy a ženství v podobě uměleckých fotografií.

Na výstavě budou k vidění také platino-palladiové tisky na ruční papír – dnes ojedinělý a zajímavý fotografický proces. Platinové tisky nejsou pouze krásné, ale patří k nejtrvanlivějším ze všech fotografických procesů.

Výstava bude v Městské galerii Hradec nad Moravicí k vidění do 5. června.

Výtvarnice s darem pro vnímání

Pavlína Gardianová je rodačkou z Jičína. Absolvovala studium na Střední odborné škole sklářské v Jablonci nad Nisou, obor bižuterie, Střední škole umělecko–řemeslných prací v Praze a Teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Na konci 90. let žila i tvořila po tři roky v kolébce malířů, v Holandsku.

Její život, jak osobní tak tvůrčí, je spjat neodmyslitelně s Českým rájem ve východních Čechách, tedy krajem, kde vyrůstala a stále žije. Pavlína uspořádala řadu samostatných i skupinových výstav u nás i v zahraničí a je zastoupena v mnoha soukromých sbírkách.

Samotná autorčina tvorba si nedává za cíl ohromovat a oslňovat svou velkolepostí. Z jejích obrazů však čiší skoro hmatatelný pocit něhy a na diváka přechází kus emocí, které vložila umělkyně do svého díla při jeho tvoření. Vkládá do obrazů oduševnělé, čistě ženské vnímání světa, které vtáhne pozorovatele do děje a nutí jej přemýšlet nad obsahem.

Odborníci rovněž tvrdí, že Pavlína Gardianová, která se už stala na českém výtvarném nebi pojmem, že rukopis jejích obrazů je pro ni typický a s jinými nezaměnitelný.

Lékař s fotoaparátem

Pavel Ochonský, který je pro zajímavost mimochodem uznávaným zubařem, pochází z Olomouce, ale nyní žije a pracuje v Hradci nad Moravicí a v Opavě. Vystudoval Střední zdravotnickou školu v Ostravě a lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor zubní lékařství. V současné době provozuje soukromou zubní ordinaci.

Láska k fotografování se u něj však projevovala už od raného mládí. K pozdějšímu návratu ke své zálibě, a sebezdokonalení v tomto uměleckém oboru, napomohl Pavlovi fotograf Ladislav Kubesa, který jej zasvětil do techniky digitální fotografie. Profesionálním životem Ochonského, jakožto fotografa, prošel, a jeho tvorbu výrazně ovlivnil, ale také např. slavný Robert Vano. U toho absolvoval Pavel Ochonský workshopy fotografování aktů a naučil se techniku platinového tisku.

Třetím, takříkajíc mentorem, mu byl fotograf Garik Avanesian, u kterého se učil fotit akty v exteriéru. Kromě preferovaného tématu ženského portrétu a aktu se sice věnuje Ochonský také fotografování architektury a krajiny, roce 2010 se účastnil fotoexpedice do Uzbekistánu a je spoluautorem fotografií ke knize Fotografové neumí lítat, která průběh této výpravy dokumentuje, ale na výstavě v Městské galerii představí cyklus fotografií středního a velkého formátu, který je zasvěcen čistě ženám.