Přípravami bálu, na který si pozvali kamarády z organizace Zámek Dolní Životice a děvčata z Mariana, žili zdejší mentálně postižení klienti už delší dobu. Chystali výzdobu sálu a den před akcí to v Radosti vonělo jako o Vánocích.

Pod dohledem Zdislavy Sovadinové, která je svým kulinárním uměním v Charitě proslulá, pekli klienti moučníky podle jejích receptů – hrnkovou bábovku, tvarohový koláč se strouhanou čokoládou Margot, čokoládový zákusek s polevou, řezy z nescafé a další dobroty. Trouba byla permanentně v chodu, jeden plech následoval druhý a světe div se, nepřipálilo se nic.

„Někteří tady jsou šikovní, z děvčat hlavně Ilonka Věncková. Je vidět, že doma s maminkou peče. Ale i někteří kluci mají k vaření a pečení buňky, třeba Jirka Musila mi hodně pomáhal,“ nebyla paní Zdislava skoupá na pochvalu. Ona sama pak ještě v noci doma vyráběla marcipánový klobouk, po kterém se následujícího dne jen zaprášilo.

Bál zahájila vedoucí Radosti Miroslava Slavíčková a odstartovala tak tři hodiny tance a zábavných soutěží. „Bavilo mě, když jsme závodili, kdo nejrychleji přenese pingpongový míček na polévkové lžíci, a museli jsme dávat pozor, aby nespadl na zem. Tancování mě ale baví ještě víc,“ řekl nám Jirka Chudík, který spolu s dalšími klienty Radosti loni absolvoval hodiny tance u tanečního mistra Mirka Spáčila.

Nadmíru spokojené byly také Karla a Marta z Mariana. Obě už letos ve svém ústavu absolvovaly Valentýnský ples a o tanečníky neměly nouzi ani tady. Zvláště Karličku nadchl Josef ze Životic, který byl za vodníka a ze své bálové temperamentní partnerky ani na chvíli nespustil oko.

„Obě právě začínají navštěvovat sociálně terapeutickou dílnu Radost, tak mě těší, že se jim tady líbí a že je ostatní klienti přijali mezi sebe,“ uvedla vychovatelka dívek Dagmar Kuncová, která je na bál doprovodila. Apartní kreace po celou dobu tanečníci nesundali z hlavy, ostatně byl to kloboukový bál a modely nadmíru vydařené.

„Každý z klobouků byl malým uměleckým dílem, a proto jsme se rozhodli, že nebudeme vyhlašovat vítěze, jak to bývá na takových bálech zvykem. Nechtěli jsme, aby pak někomu bylo líto, že nevyhrál právě jeho klobouk, protože všichni do toho dali hodně úsilí. Každý dostal balíček bonbonů a lístek do tomboly, nikdo tak neodešel s prázdnou, protože si všichni něco vylosovali,“ uvedla vychovatelka z Radosti Martina Stoklasová.

Kloboukový bál se opravdu vydařil. Báječná nálada panovala i poté, co dotančili poslední tanec. A přestože klienty Radosti po zábavě čekal ještě velký úklid, nikdo nereptal.

Ivana Harazimová