To jsou jen některé otázky ze záležitosti, která českou veřejnost názorově rozděluje. Odpověď by jistě rádi znali i mnozí čtenáři literatury faktu z Opavska. Mohou je hledat v knize Miroslava Kačora Svědomí hrdinů, která vyšla letos v březnu v nakladatelství Rybka publisher.
Na 342 stránkách nechává autor hovořit potomky, příbuzné a blízké Mašínových obětí. Vrací se k činům, které skupina spáchala počátkem 50. let minulého století na československém území při své cestě za hranice.Události přibližuje na základě svědectví lidí, dosud nezpracovaných kriminalistických dokumentací i několika desítek fotografií.
Poprvé v této kauze nechává promlouvat dosud nezveřejněná fakta o okolnostech vraždy Oldřicha Kašíka, Jaroslava Honzátka a Josefa Rošického i těžkého zranění Jana Leciána.
„V letech 1993 až 2006 vzniklo několik dokumentů a publicistických pořadů, přibližujících divákům kauzu bratrů Josefa a Ctirada Mašínů. Všechny se víceméně stavěly na stranu obhajoby jejich činů. Vytvořil jsem námět na dokument, kde by měli slovo i potomci jejich obětí, ale žádná z televizních společností a výrobních skupin neměla zájem,“ konstatuje režisér a scenárista Miroslav Kačor.
Projekt však chtěl realizovat. Pomoc hledal v nezávislých sférách a filmový dokument nakonec sice těžce, zato s minimem finančních prostředků a s obrovským nasazením přece jen vznikl. V knize čtenáři najdou i to, co se do jeho stopáže nevešlo.
Miroslav Kačor je autorem více než čtyř stovek scénářů k filmům a audiovizuálním pořadům různých žánrů. Do povědomí televizních diváků se zapsal řadou dokumentů a několika dokumentárními cykly. Mezi nejznámější patří projekty Zapomenuté výpravy a Osudové okamžiky, které vyšly i knižně.
Kniha Svědomí hrdinů vznikla na základě stejnojmenného filmového dokumentu, který dosud žádná televize neodvysílala.