Opava v roce nula. Tak zní podtitul knihy, kterou v těchto dnech vydal tým historiků pod vedením Františka Švábenického. Podle jeho slov jej k vydání knihy vedlo několik důvodů.

„Kniha navazuje na stejnojmennou výstavu, která se uskutečnila roku 2015. Letos bude mít tato výstava reprízu v Německu – v Hornoslezskému muzeu v Ratingen. Název výstavy se odkazuje k neorealistickému dramatu s Německo v roce nula (Deutschland im Jahre Null, 1948)," uvedl Švábenický.

Podle něj byl hlavním popudem k vydání knihy fakt, že období 1945 až 1946 není v případě města Opavy dostatečně zpracováno. „Publikace však tématiku zdaleka nevyčerpává a do budoucna se otevírá možnost dalšího studia" dodal.

Kniha byla výsledkem rozsáhlého bádání, kromě jiného ruských pramenů, archiválií v Bundesarchivu a samozřejmě také řady fondů v českých archivech „Od začátku jsem uvažoval nikoli o katalogu k výstavě, ale o výpravné odborné publikaci," vysvětlil Švábenický.

Kniha je dílem několika historiků z Opavy, z Krnova a z Prahy. „Oslovil jsem mj. Zdeňka Kravara, který se zabýval dějinami říšského archivu v Opavě, či Ondřeje Koláře, jenž dlouhodobě studuje bezpečnostní složky."

Do knihy přispěl svou studií o pracovním táboře pro německé obyvatelstvo také Branislav Dorko vysvětlil Švábenický. Leteckou válku pak zpracoval Michal Plavec.

„Mou prací bylo kromě vlastní ediční činnosti také přispění několika studiemi, tvorba rejstříků, sestavení obrazových příloh aj. Publikace vznikla za přispění a konzultací několika sběratelů a badatelů mezi nimiž bych chtěl jmenovitě poděkovat Michalu Košárkovi, Pavlu Bezecnému a Jaromíru Breuerovi," dodal Švábenický.

Kniha je k dostání mj. v Obecním domě v Opavě a v Městském informačním centru v Opavě. Kniha vyšla v nákladu 500 kusů.

Milan Freiberg