Letošní program je umocněn tím, že právě před deseti lety vzešla výzva k budování Cesty česko–německého porozumění. Veřejnost k tomu vyzvali zástupci neziskových organizací, podnikatelů, místních samospráv a čtyř tehdejších okresních úřadů – Bruntálu, Olomouce, Opavy a Nového Jičína.

Program koncertu je zaměřen na osobu Antonia Vivaldiho, jehož 330. výročí narození si letos připomínáme, a také na hudbu jeho benátských současníků Antonia Lottiho a Benedetta Marcella.

Část skladeb pochází z nedávno nalezené hudební sbírky hraběte Questenberga z Jaroměřic nad Rokytnou, která významně přispívá k poznání repertoáru našich zámeckých kapel v době baroka.

Na koncertě vystoupí sólisté souboru Hofmusici v obsazení: Jana Bínová-Koucká (soprán), Jana Spáčilová (barokní housle), Věra Kousalíková (barokní violoncello) a Ondřej Macek (cembalo). Na programu budou skladby Antonia Vivaldiho (Sonáta pro housle a basso continuo) či Benedetta Marcella (Sfortunati miei sospiri - Kantáta pro soprán a basso continuo) a další díla.

Hofmusici jsou souborem mladých hudebníků specializovaných na interpretaci barokní hudby s použitím dobových nástrojů. Německo-latinský název souboru znamená v překladu doslova Dvorní hudebníci a vychází z obvyklého označení šlechtických kapel na území bývalé habsburské monarchie v období vrcholného baroka.

Na domácí tradice odkazuje také repertoár souboru, zaměřený vedle české hudby na díla rakouských a italských skladatelů, soustředěných v první polovině 18. století kolem císařského dvora ve Vídni. Hofmusici se soustavně věnují provádění neznámých skladeb z českých i zahraničních hudebních archivů v novodobých světových premiérách.

Soubor vznikl v Praze v roce 1991 pod názvem Cappella Accademica a brzy se stal jedním z předních interpretů staré hudby v České republice. Hofmusici pravidelně vystupují na koncertech a festivalech doma i v zahraničí: Pražské jaro, Printemps des Arts v Nantes, Feste Musicali per San Rocco v Benátkách, Händel-Festspiele Göttingen. Vedoucím souboru je cembalista Ondřej Macek.