Petr Kunze složil hudbu a Miroslav Černý zase vytvořil texty. Vznikl tak romantický a zároveň drsný a chladný svět s názvem Abendland. Zajímavostí je, že se na něm budou podílet přední interpreti hudební scény, a to z různých žánrů, což potvrzuje, že autorská dvojice Abendlandu chápe hudbu jako otevřený jazyk, který by právě žánry neměl být ohraničován.

Na rockově-písničkářském konceptuálním albu, jehož křest je naplánován na podzim letošního roku, se podílelo dalších deset interpretů: Jaromír Švejdík (Priessnitz, Umakart, Kafka Band), Milan Cais (Tata Bojs, Kašpárek v rohlíku), Michal Němec (Jablkoň, Půljablkoň), Jan Kunze (KOFE-IN, Munroe, Hičhaikum projekt), Viktor Dyk (WAW, RockOpera Praha), Olga Königová (Ille), Tomáš Fröde (Imodium), Petr Harazin (Nebe), Jan Žamboch (Žamboši) a Terezie Kovalová (Calm Season).

Posluchači si i díky nim mohou vybavit doby neolitických lovců, keltských obřadníků, Artušových rytířů, hvězdářů, mořeplavců či indiánských šamanů. Zajímavostí je, že CD vyjde ve speciálním provedení u nakladatelství Perplex. Autoři vzkazují, že knižní forma je zvolena záměrně a odkazuje na literární rozměr desky.

Abendland bude představován i živě formou hudebně-scénických vystoupení.

Na desce se objeví rockové balady, folková písničkářská vyprávění nebo jemné písňové imprese. Nechybí pestré aranže a účast zkušených muzikantů. Jedná se například o Petra Uviru (Ladě), Daniela Herrmanna (KOFE-IN), Pavla Hrušu (KOFE-IN), Jiřího Patera (Ladě), Víťu Halšku (Ladě, Kollerband) a 
v neposlední řadě i Martina Vitáska.

Atmosféra písní je rozmanitá. A to od syrových či mrazivých poloh, přes temperamentní a dobrodružné až po romantické nebo melancholické naladění. To má v posluchačích evokovat různou náladu konkrétních krajin a historických údobí. Zároveň je rychle vtáhnou do příběhu.

Připravují se také videoklipy. Ten první se vztahuje ke skladbě Severozápad. Znázorňuje dramatické putování muže zimní krajinou, jenž sám se sněžnicemi, kompasem a omrzlými prsty zdolává zasněžené kopce a hledá svůj cíl. Autor scénáře je Jan Kunze, který je také hlavním protagonistou a zpěvákem písně.

Klip se natáčel na konci ledna v prostředí jesenických hor.

| Video: Youtube