Jen si na ni vyhraďte dost času, protože tolik předmětů, fotografií, informací, filmových dokumentů i elektronické databáze s výpověďmi pamětníků hned tak na jednom místě a v poměrně malých prostorách neuvidíte a neuslyšíte. To vše dohromady včetně světelných efektů dává působivý celek, v němž se návštěvník neubrání emocím.

Víkendové otevření expozice, na níž stovky lidí pracovaly více než šest let, bylo v Hlučíně nejen kulturní, ale především společenskou událostí. Lidé oceňovali nejen podporu hlučínské radnice, ale také ředitele Muzea Hlučínska Metoděje Chrásteckého a tým jeho spolupracovníků, kteří na přípravě nechali kus svého života a energie.

Co zájem návštěvníků přitahovalo snad nejvíce, byly dokumenty o nelehkých osudech jednotlivých lidí. Toto zosobnění se stalo nejvýstižnějším přiblížením složité historie Hlučínska, které postupně patřilo k Prusku, Československu, Říši a zpět k Československu.

Místní lidé tak bez jakéhokoliv vlastního přičinění, souhlasu, či nesouhlasu několikrát změnili státní příslušnost. I proto jsou jejich příběhy, kultura a zvyky specifické. „Vnímavý návštěvník se zde dozví, kdo byli a kdo jsou lidé žijící na Hlučínsku," uvedl Metoděj Chrástecký a nezapomněl poděkovat všem, díky nimž expozice vznikla.

Na expozici je zjevně pyšný i starosta Hlučína Pavol Kubuš: „Hlučín je moderní evropské město. Proto je pro nás znalost historie důležitou součástí života. Obyvatelé našeho města i celého Hlučínska si prožili mnohdy nelehké období. Je na nás, abychom si našich předků uměli vážit a mladí lidé se z historie dokázali poučit. V tom sehraje nová expozice velkou roli."

Uznáním nešetřil ani primátor Opavy Zdeněk Jirásek, který je profesí historik. „Měli by zde jezdit studenti muzeologie, aby viděli, jak taková zdařilá expozice vypadá," nechal se na vernisáži slyšet Jirásek.