Král Attila, zvaný Bič boží, byl typickým válečníkem bez cti i slitování. Na svém tažení dobyl značnou část Evropy a Verdiho dílo se stává aktuálním mementem střetu dvou kultur.

Děj přibližuje osvobození Itálie od Attilovy poroby. Odabella a Foresto přísahají Attilovi pomstu. Attila si chce vzít Odabellu za manželku, ale dívka ho nenávidí. Když Atillu při svatebního průvodu italští vzbouřenci zajmou, probodne ho a mrtvý král se tím stává pro Italy signálem k útoku na Huny.

Režisérka Jana Andělová Pletichová obsadila do titulní postavy basisty Davida Szendiucha a Michaela Kubečku, dívkou Odabellou budou sopranistky Katarína Jorda Kramolišová a Agnieszka Bochenek. Jejímu milenci Forestovi dají podobu i hlas tenoristé Juraj Nociar a Jakub Rousek, generála Ezia ztvární barytonista Alexander Vovk s Pavlem Klečkou.

Další postavy vytvoří Rudolf Medňanský s Ivo Melkusem a Dalibor Hrda s Peterem Soósem. Divadelní orchestr povede Petr Šumník. Scénu navrhl Jaroslav Milfajt a kostýmy Tomáš Kypta. Spoluúčinkuje orchestr, sbor a balet Slezského divadla Opava. Dílo bude uvedeno v originále s českými titulky.

Italský hudební skladatel Giuseppe Fortunino Francesco Verdi měl úzké vazby na špičky milánské společnosti a býval hostem místní šlechty. Byl poslancem italského parlamentu, čestným občanem měst Parma, Bologna, Milán a Řím, členem pařížské Institute de France, poslancem i držitelem Velkého kříže italské koruny.

Nejslavnější však zůstal jako skladatel. Složil celkem osmadvacet oper, z nichž k nejhranějším patří zejména Aida, Loupežníci, La Traviata, Don Carlos a Nabucco.