Autory jedinečné expozice je dvojice cestovatelů. Rodák z Opavy Václav Müller a také Zdenek Svánovský. V jejich snímcích můžete spatřit krásné přírodní scenérie či třeba portréty původních obyvatel. Nouze není ani o dokumentární fotografie.
Pod fotkami si můžete přečíst více nebo méně rozsáhlé popisky. V současné chvíli už není pojmenování výstavy úplně adekvátní, protože zkušení cestovatelé stihli kromě čtyř kontinentů, mezi než řadíme Evropu, Asii, Afriku a Jižní Ameriku, procestovat také Severní Ameriku.
Zdenek Svánovský
Prvním vystavujícím autorem je Zdenek Svánovský. Jedná se o geodeta, kartografa, fotografa a hlavně zapáleného cestovatele, který se na toulky světem začal vydávat již při studiu na střední škole. Tehdy se seznamoval také s krásami fauny či flóry.
Působil i v oddílu herpetologie při Domě dětí a mládeže v Bruntále. Zúčastnil se nejrůznějších přírodovědných expedicí v nejvýchodnějších částech Slovenska a na Balkánském poloostrově. Všechny se soustředily na výzkum plazů a obojživelníků. Později se začal zajímat o vzdálenější země a soustředil se spíše na člověka. Poznávání jeho života, kulturních a náboženských tradic místních obyvatel a domorodých kmenů.
„V Africe fotografoval v severní Etiopii a Maroku, v Asii cestoval po Mongolsku, Sinajském poloostrově, ostrovní Indonésii a dálněvýchodní Kamčatce. Ještě vzdálenější navštívená místa jsou Venezuela a Kostarika v Jižní a Střední Americe," popisovala ředitelka Knihovny Petra Bezruče Zuzana Bornová.
Václav Müller
Fotografie Václava Müllera budou Opavany přitahovat možná dvojnásob. Tento cestovatel totiž přímo pochází ze slezské metropole. Soukromě podniká, ale věnuje se také hudební publicistice. Konkrétně v časopisech Hitbox a Folk & Country. Občasně si střihne i články v některém z nehudebních médií. Zmiňme třeba Reflex či Hospodářské noviny. Václav Müller se nezabývá pouze podnikáním, cestováním a psaním. Mezi jeho velké vášně patří vaření a také dobrá vína.
„Jeho fotoarchiv obsahuje kromě jiného, spousty záběrů z vinařství, vinných sklípků a malebných vinic ve Francii, na Moravě, v Rakousku, na Slovensku i ve Španělsku," pokračovala Zuzana Bornová a jedním dechem dodala: „Zájem o historii jej zavedl do zemí, jako je Izrael s posvátným městem Jeruzalémem, na poloostrov Sinaj v Egyptě s biblickou Mojžíšovou horou, řecký ostrov Kréta, na Island a na mnoho dalších zajímavých míst."
Pokud byste se chtěli o Barvách čtyř kontinentů dozvědět více, můžete navštívit oficiální stránky www.b4k.cz. Jak už bylo zmíněno, výstavu v opavské knihovně bude možné navštívit až do 30. září. V pondělí, úterý a ve čtvrtek je přístupná od 9 do 18 hodin ve středu mezi 9 a 15 hodinami a v pátek pak od 9 hodin do 17 hodin .
Petr Dušek