Myslíte si, že dostanete dárek a jídlo zdarma. Místo toho, aniž byste si to uvědomili, koupíte sadu hrnců za čtyřicet tisíc korun. V tisku se na to upozorňuje každou chvíli. Dokonce už existují sdružení, která před těmito prodejci varují. Přesto se to opakuje znova a znova. Především senioři těmto „šmejdům" většinou naletí. Možná právě proto stejnojmenný dokumentární film Silvie Dymáková zrežírovala.

Drsné prostředí předváděcích akcí pro seniory natáčely skryté kamery. „Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží," uvádí se v distribučním textu.

Senioři pak ze svých skromných důchodů musejí splácet těžko uvěřitelné částky za zboží, které nejen že je nekvalitní, ale kolikrát ho oběti nechtějí ani nepotřebují. Přesto si někteří z nich nedají říct a na tyto akce se vracejí. Proč? To se právě snažily zjistit autorky filmu. V převleku navštěvovaly akce, kde podle distributora důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.

Diváci tak budou moct vidět nejen autentické záběry z předváděcích akcí a výpovědi poškozených seniorů, ale také pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků.

Na Šmejdy si můžete zajít do opavského multikina CineStar pouze v pondělí 22. dubna. Dobrou zprávou je, že jej mají senioři nad 65 let zdarma.

Jak už bylo zmíněno, speciální akce je nachystaná také pro děti. Ty se 21. dubna mohou těšit už na tradiční a oblíbenou dětskou neděli. Tentokrát s filmem Zambezia. Animovaný snímek, pod který se podepsal Wayne Thornley, vypovídá o mladém sokolu jménem Kai, který se i přes zákazy svého otce vydá na dobrodružnou výpravu. A kam jinam, než do bájného ptačího města Zambezie.

Jak už to ale bývá, u zdejší prestižní letky musí čelit mnohým nepřátelům spolu se svou spřízněnou duší Zoe. Krom promítnutí filmu se děti mohou těšit na losování o hodnotné ceny, welcome drink, dětský koutek, kde jim budou malovat na obličej, a palačinku v Ka-varně zdarma. Dětská neděle odstartuje ve 12.30.

Maminky, ale i jiné ženy, si pak mohou odpočinout v úterý na Dámské jízdě s filmem Velká svatba. I na ně čeká bohatý kulturní program v podobě módní přehlídky svatebního salónu Ariana, ukázky svatebních a společenských účesů včetně líčení studia K&K, losování o atraktivní ceny nebo welcome drink.