V úterý 23. dubna nabídne návštěvníkům Klubu Art od 18 hodin pořad Bohumila Vurma s názvem Mezi peklem a rájem: hříšník Hieronymus Bosch a jeho cesta do nebe.

Nizozemský malíř Bosch nastavil zrcadlo hříšnému světu tak rafinovaně, že dodnes není jasné, jestli s hříšníky sympatizoval nebo jestli je odsuzoval. Ve svém nejslavnějším obraze Zahrada pozemských rozkoší namaloval spoustu naháčů, bezstarostně dovádějících mezi peklem a rájem. Bohumil Vurm ho posluchačům přiblíží jako malíře lidské duše, který předběhl průkopníky hlubinné psychologie Sigmunda Freuda.

Na přednášku naváže od 19 hodin v refektáři Domu umění koncert Štěpána Raka. Pořad bude zaměřený na Boschův nejzáhadnější triptych Pokušení svatého Antonína, Zahrada pozemských rozkoší a Poslední soud. Zazní v něm i Rakova skladba Tanec kejklířů, věnovaná temným aspektům Boschových obrazů.

Přednáška a divadelní představení

Další přednáška Bohumila Vurma zazní ve středu od 17 hodin v Klubu Art na téma Černý pátek na templářské burze. Bylo to právě v pátek 13. října 1307, kdy vydal francouzský král rozkaz k pozatýkání templářů, zabavil jejich majetek a většinu členů templářského řádu poslal na hranici, což byla ve středověku oblíbená kratochvíle. Přednáška upozorní na to, jak se z templářských válečníků a bohatých bankéřů stali mučedníci a tak se skrze své hříchy dostali do nebe.

Do Slezského divadla přiveze pražské Švandovo divadlo stejný den v 19 hodin frašku, plnou líbivých vídeňských valčíků a dusotu vojenských holínek Mein Kampf. Příznačné jsou v ní komediální gagy s dávkou černého humoru, provázející nástup Hitlera k moci. Děj přenese diváky do Vídně 20. století. Hrají Filip Čapka, Miroslav Hruška, Tomáš Pavelka, Martina Krátká, Petra Hřebíčková a Marek Pospíchal v režii Anny Petrželkové.

Filmové hodování a čokoládové pokušení

Ve čtvrtek se návštěvníci kina Mír podívají od 18 hodin na snímek Marca Ferreriho nazvaný Velká žranice. Jeho děj svede dohromady čtyři muže různých profesí, kteří se během víkendu pustí do přejídání, které pro ně neskončí dobře. Hrají Marcello Mastroianni, Michel Piccoli, Phillipe Noiret, Ugo Tognazzi, Andrea Ferreol, Florence Giorgetti a další. Po promítání budou diváci pozvaní na malé zabijačkové pohoštění.

Od pátku 26. do neděle 28. dubna bude festival v Obecním domě plný čokoládového pokušení. Od 10 do 18 hodin nabídne zájemcům nejrůznější sladkosti pod souhrnným názvem ČokoFest. V pátek festival pokračuje v 19 hodin na Horním náměstí výtvarným happeningem Leknínové jezírko: Pocta Claudu Monetovi. Lekníny byly námětem posledních obrazových cyklů tohoto proslulého impresionisty. Akci doprovodí smyčcový orchestr ZUŠ. V. Kálika.

Posledním pátečním programem bude v 18 hodin společný koncert slovinského pěveckého sboru Rdeča Zvezda a opavského dětského pěveckého sboru Domino.

Víkend bude festivalovou tečkou

Sobotní část festivalové náplně se od 19 hodin týká v Gottfrei výstupu z hereckého workshopu s režisérem Štěpánem Páclem, nazvaného Mysl a tělo. Tečku za festivalem udělá v neděli 28. dubna životopisný dokument Jan Pavel II. Hledal jsem vás, který bude uvedený od 18 hodin v kině Mír. Režisér Jaroslaw Szmidt v něm vzdává poctu nejvýznamnější osobnosti katolické církve 20. století.

Zaměřuje se na záslužné činy papeže v době pontifikátu, na jeho sociální cítění a na jeho vztah k člověku jako k jednotlivci. Současně však poukazuje též na jeho některé kontroverzní činy.