Série jednatřiceti obrazů se zabývá společným tématem, jímž je identita a její ztráta. V dílech jsou patrné změny, které mohou v životě potkat doslova každého člověka. „Autor při své tvorbě vychází z fotografií z bohatého rodového archivu, které restauruje, digitálně upravuje a tiskne na plátna.
Téma však není omezeno jen na jeho předky a příbuzné," uvedla tisková mluvčí Hradce nad Moravicí Jitka Celtová.
Eduardo Lichnowsky umělecké vlohy zdědil po své matce Erice. V příštích letech je rozvíjel na prestižních školách. Například při studiu fotografie na Grossmont a City College v kalifornském San Diegu. Později studoval dějiny umění na Escola de Artes Visuais v Rio de Janeiru. Zúčastnil se řady uměleckých soutěží, na nichž posbíral spoustu cen.
Výstava v Hradci nad Moravicí je pro něj určitou poctou a zadostiučiněním. Jeho osoba a také rodina jsou s tímto městem ve Slezsku totiž bezprostředně spjaty.
„Jsem rád, že představitelé města mi laskavě umožnili předvést svá díla a myšlenky právě v Hradci. Vždyť minulost našeho rodu je spojena s Hradcem po staletí. Hradecký zámek vlastnili mí předkové od roku 1778 do roku 1945. Dokonce se zde narodil můj otec," popisoval své sepětí s městem brazilský umělec Eduardo Lichnowsky.
Vernisáž výstavy Deterritorializations se uskuteční v Městské galerii Hradce nad Moravicí během čtvrtka 8. května. Začátek je naplánován na 17. hodinu. Díla sem můžete chodit obdivovat až do 1. června.
Petr Dušek