Patří tam plným právem, protože autorkou je bývalá studentka Hana Cihlářová, která vystavené snímky pořídila ve vápencovém lomu Mokrá. Expozice divákům ukazuje, že lomy nejsou jen pomyslnými jizvami krajiny. Po vytěžení se mohou stát unikátním útočištěm pro mnoho rostlin a živočichů.
Výstava rozhodně nepreferuje těžbu a nechce zamlčovat její neblahé dopady na krajinu. Jisté však je, že lidé potřebují kromě obilí nebo dřeva i nerostné suroviny, například právě cement.
„Někdy je dobré nechat území bez zásahu a matka příroda si pomůže sama," konstatuje ředitel Mendelova gymnázia Petr Pavlíček.
Hana Cihlářová je absolventkou opavského gymnázia, které ji podle jejích slov nejen perfektně připravilo na studium na vysoké škole, ale také jí prý prozářilo nejhezčí léta. V současnosti studuje doktorský program Ekologie lesa na ústavu geologie a pedologie Mendelovy univerzity v Brně. Zabývá se hlavně obnovou těžebních oblastí v souvislosti s využitím samovolného zarůstání jako rekultivační alternativy.
Pokud se lom obnovuje přirozeně, často v něm dochází k vytvoření unikátních společenstev. Vystavovanými fotografiemi se autorka snaží především o zvýšení všeobecného povědomí o možnosti vzniku rozmanitých ekosystémů v bývalých lomech a o časté nevhodnosti technických rekultivací.
Výstava je součástí projektu v soutěži Quarry Life Award, kterou pořádá společnost HeidelbergCement.