Nabízí rámcový pohled na dějiny muzejnictví ve Slezsku a ukazuje typy sbírek, jejich rozmanitost a často i pozoruhodné osudy jednotlivých sbírkových předmětů. Připomíná důležité a výjimečné osobnosti, které díl svého života zasvětily poznávání a uchovávání kulturního a přírodního dědictví, aby jej mohly bezpečně předat dalším generacím.
„Jejím cílem je připomenutí dvoustého výročí založení nejstaršího muzea na území dnešní České republiky. Tím bylo Opavské gymnazijní muzeum, jehož pokračovatelem se stalo Slezské zemské muzeum," říká spoluautorka Jana Koudelová.
Výstava Země a její muzeum je otevřena od čtvrtka 1. května.
Expozice nabízí i mnohé unikáty
Výstava představuje také další muzejní instituce a prezentuje jak společenskovědní, tak přírodovědné sbírky. Zaplňuje celé přízemí Historické výstavní budovy a má i některé unikáty. První část je věnovaná nejstarším sbírkovým předmětům.
Diváci poznají největšího brouka světa, tesaříka, zajímavého lišaje oleandrového a díky zachovaným záznamům poznají nevšední příběh jedné zásilky exotických brouků, která putovala do Čech až z Nové Guineje. Zajímavý pohled nabízí kolekce s městským právem útrpným nebo kartonáž, která v poválečných dobách byla převezena do Náprstkova muzea v Praze.
Stranou nezůstanou ani pohnuté osudy sbírkových předmětů a muzejních budova za druhé světové války.V roce 1945 ji bomby poničily, ale dnes má znovu svou původní krásu. „K vidění je též práce muzejníků, kteří návštěvníkům často zůstávají utajeni. Prostřednictvím dioramat je prezentována například pracovna kurátora, archeologa, ale také dobová kancelář ředitele," prozrazuje spoluautor Jiří Šíl.
Výstava je z cyklu Slezsko: Lidé a země
Zmíněný cyklus je nejdůležitějším a nejrozsáhlejším projektem Slezského zemského muzea za poslední desetiletí. Patří ke stěžejním výstupům projektu Slezsko: paměť identita region, řešeného v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity.
Financuje ho ministerstvo kultury a cílem je výzkum českého Slezska. Pro veřejnost bude expozice otevřena do 5. října 2014.