Galerii Cella ozdobí do 21. června výstava z tvorby Julie Grybos a Barbory Zentková s názvem Skládat slova z ruchů a vernisáž začíná v 17 hodin.

Expozice polsko-slovenské umělecké dvojice je vedená například tématy Hledání vztahu mezi viděným a slyšeným, vzájemné doplňování sousedícího, budování obrazových a zvukových ploch nebo pátrání po významech obrazu a malby jako takové.

Pro obě mladé umělkyně tvoří malba opěrný bod a odrazový můstek k dalším, v poslední době především zvukovým experimentům.

Matiční dům bude do 5. srpna hostit výstavu Jaroslava Šťastného alias Petera Grahama s názvem Cosa vostra a vernisáž začíná v 18 hodin. Autor působí jako skladatel soudobé vážné hudby, hraje v několika mezinárodních uskupeních praktikujících improvizační přístupy, ale také jako jazzový pianista.

V posledních letech dává o sobě vědět i jako vizuální tvůrce. Ke své výtvarné tvorbě přistupuje s vědomím, že vše už bylo vytvořeno, nakresleno, a proto začíná úplně od počátku. Grahamova tvorba má v sobě kus dětské přímočarosti, taoistické nezáměrnosti, současné jednoduchosti a minimalistické přirozenosti.

Zajímají ho jednoduché čáry, neumětelské kresby, šmouhy, náhodné skvrny, shluky a zašmodrchance čar, vytvářejících neotřelé kompozice. Často k nim přidává nalezené fragmenty jiných kreseb, výstřižků nebo zbytky fotografií a reprodukcí.