Námět tragické lásky Američana a Japonky skladatele uchvátil během sledování dramatu Davida Belasca v Londýně. Metafora motýla, který si spálil křídla v žáru lásky, ho navedl ke zhudebnění, na kterém pracoval tři roky. Na milánské premiéře v La Scale však dílo téměř propadlo a bylo stažené z repertoáru.

Puccini ho po vznesených výhradách poněkud upravil a vítězné cestě operními scénami už Madame Butterfly nic nebránilo.

Děj vypráví o vztahu japonky Čo Čo San a námořního důstojníka Pinkertona, který si patnáctiletou dívku „Motýlka" koupil od dohazovače v Nagasaki. Zamilovaná dívka věří, že uzavřený sňatek platí a netuší, že z jeho strany jde jen o nezávazné dobrodružství. Po svatbě důstojník odjel se svou lodí z Japonska a Čo Čo San se narodilo dítě.

Tři roky čekala na manželův návrat, a když Pinkerton přijel, přivezl si svou skutečnou americkou manželku. Oba si přijeli pro dítě, které chtěli vychovat v Americe. Čo Čo San se v duchu tradic své země podřídila, ale své neštěstí neunesla a spáchala harakiri.

Opavské provedení nastudovala s kmenovými pěvci a hosty Jana Andělová-Pletichová. Do titulní postavy obsadila domácí Katarínu Jordu Kramolišovou a hostující Věru Kavanovou Poláchovou. Lehkomyslným Pinkertonem budou Juraj Nociar a Michal Pavel Vojta. Konzulem se stanou Zdeněk Kapl a Alexandr Vovk, o služku Suzuki se podělí Šárka Maršálová s hostující Annou Nitrovou.

Další postavy ztvární Dušan Růžička, Václav Morys, Jan Bednář, Rudolf Medňanský, Roman Cimbál a Jaroslav Marek. Scénu navrhl Jaroslav Milfajt a kostýmy Roman Šolc. Divadelní orchestr povede Petr Šumník, spoluúčinkuje sbor a balet Slezského divadla.

Giacomo Puccini, celým jménem Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini, je představitelem vrcholu klasického operního verismu. V jeho rodině měla hudba dlouhou tradici. Po absolvování hudebního ústavu v Lucce pokračoval mladý Puccini ve studiu na milánské konzervatoři a zkomponoval známou mši Messa di Gloria.

Jeho první operou byla jednoaktovka Le Villi a následovala opera Edgar. Třetím Pucciniho dílem byla opera Manon Lescaut. Následovala díla Bohéma, Tosca a Madame Butterfly, vytvořená v Torre del Lago ve vile na břehu jezera Massaciuccoli.

V listopadu 1924 podlehl šestašedesátiletý Puccini rakovině. Při zprávě o jeho skonu bylo v Římě představení Bohémy zastaveno a orchestr zahrál stojícímu publiku pohřební pochod z druhé klavírní sonáty b-moll Frederyka Chopina. Nejprve byl skladatel pohřbený v Miláně, ale jeho syn nechal roku 1926 převézt otcovy ostatky do zmíněné kaple vily v Torre del Lago, která je dnes skladatelovým muzeem.