Proti němu stojí jeho ctižádostivá údajná dcera Abigail a velekněz Zachariáš. Velký prostor má v díle sbor zajatých Židů a jeho proslulý „hebrejský nářek" Leť myšlenko na zlatých křídlech zůstává nejenom nejznámější částí díla, ale i trvalým operním hitem. „V dnešní době vycházejí kromě touhy po svobodě do popředí i další témata: Milostný trojúhelník Ismaela a dvou nevlastních sester Feneny a Abigail, touha po moci nebo zajímavý vývoj mocnářské postavy Nabucca," říká režisérka Jana Andělová – Pletichová.
Děj přenese diváky do Jeruzaléma, kam uprchla Nabuccova dcera Fenena s židovským vojevůdcem Ismaelem. Město přepadne s babylonským vojskem její nevlastní sestra Abigail, jejíž lásku Ismael odmítl. Zachariáš chce za to Fenenu popravit, ale Ismael ji zachrání a je prokletý. Mezi oběma ženami propukne boj o královskou korunu. Když se král Nabucco dozví, že jeho dcera tajně vyznává židovskou víru, zešílí. Koruny se zmocní Abigail a donutí krále k rozsudku smrti všem Židům včetně Feneny.
Když jde dívka na popravu, poprosí zoufalý Nabucco židovského boha Jehovu o pomoc a dočká se jí. Fenena je zachráněná a zajatí Židé dostávají svobodu.
Pro ztvárnění titulní postavy oslovila režisérka Pletichová hosty Nikolaje Někrasova a Vlada Zápražného. Abigail ztvární Katarína Jorda Kramolišová s hostujícími Katarínou Vovkovou a Magdou Málkovou. Zachariášem budou Dalibor Hrda s hostujícím Martinem Gurbalem a veleknězem Peter Soós a hostující Waldemar Wieczorek. Ismaela ztvární Michal Pavel Vojta a host Jakub Rousek. Fenenou budou Ilona Kaplová s hostující Simonou Mrázkovou, Vojevůdce Abdalla ztvární Zdeněk Kapl a Alexandr Vovk, Annu vytvořily hostující Michaela Jeklová s Vendulou Stískalovou.
Ve čtvrtek 18. října vystoupí v této inscenaci dva bývalí sólisté opavského divadla – Vlado Zápražný (Nabucco) a Magda Málková (Abigail). Autorem scény je Jaroslav Milfajt, kostýmy navrhl Roman Šolc, pohybové spolupráce se ujal Martin Tomsa a orchestr povede Tomáš Hanák. Představení bude uvedeno v italském originále s českými titulky.
Italský hudební skladatel Giuseppe Fortunino Francesco Verdi byl synem chudého hokynáře a pradleny. Mecenáš Antonio Barezzi mu umožnil studium na jezuitské škole a hru na hudební nástroje i kompozice ho učili různí umělci. Začínal jako ředitel hudební školy a vedoucí místního orchestru a postupně stoupal po společenském žebříku. Měl úzké vazby na špičky milánské společnosti a býval hostem místní šlechty.
Se společenským vzestupem přišel i politický. Verdi byl poslancem italského parlamentu, čestným občanem měst Parma, Bologna, Milán a Řím, členem pařížské Institute de France a poslancem. Byl také držitelem Velkého kříže italské koruny. Nejslavnější však zůstal jako skladatel. Složil celkem osmadvacet oper, z nichž k nejznámějším patří například Aida, Loupežníci, La traviata, Don Carlos a Nabucco.
Posledně vzpomenuté dílo mělo premiéru v roce 1842 a dodnes patří k lahůdkám operních scén.