Jedná se o podobiznu kněžny Mechtildy Lichnovské, kterou Kokoschka namaloval v roce 1916. Obraz je uschován ve sbírce zámku v Hradci nad Moravicí. Podle zámeckého kastelána Radomíra Přibyly je neustále na cestách. Relativně před nedávnem se například objevil ve Vídni, poté putoval do Rotterdamu nebo na Pražský hrad.

„Zájem projevil také německý Aachen, v době výstavy ve Slezském muzeu o něj stála také vídeňská galerie Albertina, ale upřednostnili jsme to, aby byl vystaven právě v Opavě a mohli se na něj přijít podívat místní. Je to jeden z klíčových obrazů našich sbírek," vysvětloval Radomír Přibyla.

Jeho slova potvrdila také kolegyně ze zámku v nedaleké Raduni Eva Kolářová: „Jedná se o nejcennější artefakt zámeckých sbírek a z pozice jednoho z klíčových děl Kokoschkovy expresionistické portrétní tvorby také o nejfrekventovanější objekt žádostí o jeho zapůjčení k výstavám doma i v zahraničí. Svůj depozitář však opouští jen kvůli výjimečně prestižním projektům."

V Historické výstavní budově se na něj budete moci přijít podívat od 1. do 15. září. Portrét Mechtildy Lichnovské nebude zdaleka jediný unikát, jenž budou návštěvníci obdivovat.

„Každý měsíc představíme jeden výjimečný exponát, který se tematicky vztahuje k období dvacátého století ve Slezsku. Mnohé z nich budou vystaveny vůbec poprvé," uvedla spoluautorka expozice Lenka Rychtářová.

Neklidné století nabídne ucelený pohled na události, které se na území Slezska odehrály mezi lety 1900 až 1989, dozvíte se, jak se proměňoval každodenní život obyvatel tohoto regionu, a v neposlední řadě zjistíte, kteří umělci se ve své tvorbě inspirovali slezskou krajinou.

„Život ve Slezsku byl v minulém století samozřejmě ovlivněn dvěma světovými válkami. Bylo to však také místo, kde se zrodila řada výjimečných osobností literárního i výtvarného umění. Cílem našich výstav není chronologický výčet událostí, ale komplexní pohled na život ve Slezsku v minulém století," upřesnila ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková.

Paralelně s touto jedinečnou expozicí budou postupně probíhat také výstavy Domov jménem Slezsko v opavském Domě umění, Abeceda literatury v Památníku Petra Bezruče v Opavě a v neposlední řadě také Čas války, čas míru Československá armáda 1918 1990 v hrabyňském Národním památníku II. světové války.

K expozicím je připraven doprovodný program. V jeho rámci se tak návštěvníci mohou těšit například na přednášku už zmíněné Evy Kolářové, která se uskuteční v úterý 8. září od 17 hodin v historické výstavní budově.

Na závěr ještě dodejme, že historická výstavní budova se v úterý 1. září od 17 hodin nestane pouze dějištěm vernisáže Neklidného století, ale poslouží také k uskutečnění další významné události. Představitelé statutárního města Opavy a Slezské univerzity Opava zde totiž podepíší memorandum o vzájemné spolupráci. Společně pak pokřtí i katalog k výstavě.

close Dva z exponátů výstavy. zoom_in

Dva z exponátů výstavy. Vlevo: Plaketa vydaná u příležitosti 40. výročí opavského bruslařského spolku v roce 1908. Vpravo: Ručně malovaná pohlednice z věznice Ratiborhammer z období druhé světové války. foto: archiv SZMO

Termíny jednotlivých výstav

Neklidné století
Historická výstavní budova, Komenského 10, Opava, k vidění od 2. září 2015 do 31. ledna 2016

Domov jménem Slezsko
Dům umění, Pekařská 12, Opava, k vidění od 4. září do 28. října 2015

Abeceda literatury
Památník Petra Bezruče, Ostrožná 35, Opava, k vidění od 16. září 2015 do 29. února 2016

Čas války, čas míru Československá armáda 1918 - 1990
Národní památník II. světové války, Hrabyně, k vidění od 11. září do 30. listopadu

Obraz má hodnotu několik desítek milionů korun

Skvost, na který se od 1. září můžete přijít podívat do Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea v Opavě, patří mezi klíčové obrazy sbírky zámku v Hradci nad Moravicí. Portrét kněžny Mechtildy Lichonovské byl malířem Oskarem Kokoschkou vytvořen během roku 1916.

Je namalován v duchu německého expresionismu a podle zámeckého kastelána Radomíra Přibyly nešlo o dílo tvořené na zakázku: „Oskar Kokoschka a Mechtilda Lichnovská byli přátelé a dobře se znali. Společně s Portrétem neznámého muže jde o naše nejvzácnější díla. V Opavě bude vystaven dva týdny.

O zapůjčení je obrovský zájem a často musíme odmítat. Poměrně nedávno se objevil ve Vídni, Rotterdamu nebo na Pražském hradě."

Oba Kokoschkovy obrazy mají obrovskou hodnotu. Pokud na výstavu putují spolu, pak jsou pojištěny na sto milionů korun. „Pojištění jednoho z nich tedy vyjde zhruba na padesát milionů. Kdybychom čistě hypoteticky jeden z obrazů chtěli prodat na dražbě, odhaduji, že bychom za něj dostali ještě větší částku," zamyslel se kastelán hradeckého zámku a dodal, že tyto skvosty mohou být převáženy pouze ve speciálně upraveném automobilu:

„Transport mají vždy a pouze na starosti odborníci z firmy Kunsttrans. Obrazy se převážejí ve speciálně upravené bedně a ve voze, který je klimatizován."