Už nyní je na festival přihlášeno takřka sedmdesát snímků, které bude hodnotit odborná porota ve složení Éva Vica Kerekes – herečka, Adam Dvořák – střihač a producent, Małgorzata Stępnik – teoretička a kritička umění, Monika Horsáková – dramaturgyně a scenáristka, Irena Kocí – scenáristka a dramaturgyně.

Opavský páv není určen jen pro studenty z České republiky, ale také pro Poláky a Slováky. Uskuteční se od 28. do 30. dubna. Jak vůbec Opavský páv vznikl a jak je náročné jej organizovat, nám pověděly ředitelka festivalu Pavlína Válková a spoluorganizátorka Kristína Pupáková.

Kde vůbec vznikla myšlenka uspořádat Opavského páva?

Kristína: Předchůdcem Opavského páva je Minifestival, který Audiovizuální tvorba organizovala v loňském i předloňském roce. Jednalo se o přehlídku filmů vzniklých na Slezské univerzitě.

V letošním akademickém roce jsme v rámci předmětu Úvod do teorie a praxe kulturních průmyslů, který jsme absolvovali v zimním semestru, měli vymyslet realizovatelný, ale virtuální projekt (nebylo nutné jej realizovat). A tak vznikl prvotní koncept Opavského páva. Řekli jsme si, že by byla škoda tento projekt nezrealizovat, takže jsme se do toho pustili.

Co by mělo být jeho hlavní idejí?

Pavlína: Naším cílem je představit rozmanitou škálu studentských filmů nejen z České republiky, ale také ze Slovenska a Polska. Nechceme představit pouze artová díla (která se většinou objevují na filmových festivalech), ale také díla žánrová. Diváky čeká například drama, sci-fi nebo třeba historický film.

Pořadatelství takovéto akce musí být náročné. Kolik jste mu věnovali času a kolik ještě budete?

Kristína: Prvotní přípravy započaly koncem loňského roku a od té doby se věnujeme pořadatelství téměř neustále. Zvlášť s blížícím se termínem akce práce přibývá a to nejen do začátku festivalu. Samozřejmě nás čeká spousta práce během festivalu, aby vše probíhalo tak, jak má.

A po ukončení nás čekají ještě administrativní činnosti, tudíž s koncem festivalu ještě naše aktivity nekončí. Navíc se jedná o první ročník, což přináší spoustu práce, kterou budeme mít příští rok ulehčenou o letošní zkušenosti.

S jakým snímkem bude soutěžit Slezská univerzita v Opavě?

Pavlína: Slezská univerzita je zastoupena třemi snímky: v kategorii Hraný film krátkometrážní je to film Agáta Markéty Sasínové a v kategorii Videoklip jsou to dva zástupci: Radim Kaller, který natočil videoklip Lady Vampire (singl kapely Scarlett Avenue), a Martin Janoušek a jeho videoklip Majestic Creature.