Zahrnuje mimo jiné například zámky Dačice, Lysice, Telč, Pernštejn, Vranov u Brna, Hradec nad Moravicí, Raduň, Schönwald v Jinošově, Náměšť nad Oslavou, kroměřížské zahrady Květná a Podzámecká, Uherčice nebo voluptuární stavby v Lednicko-valtickém areálu.

Národní památkový ústav se vydáním publikace připojuje k oslavám dvoustého výročí Vídeňského kongresu, který si střední Evropa letos připomíná. Na jejím vzniku se podílela desítka autorů v čele s editorem Michalem Konečným.

Kniha má přes 450 stran a je doplněna fotografiemi, ilustracemi i plány. Vyšla s finanční podporou krajů Jihomoravského, Moravskoslezského, Vysočina i Městyse Nedvědice, Města Boskovice a Města Kroměříž. V prodeji bude při akci na raduňském zámku, na vybraných památkách a na e-shopu Národního památkového ústavu.

Vídeňský kongres patří k nejvýznamnějším politickým událostem v dějinách Evropy. Na komplikovaná jednání, která měla ukončit napoleonské války a přinést starému kontinentu trvalý mír i mocenskou stabilitu, se sjely tehdejší nejvýznamnější osobnosti.

Byli to hlavně panovníci se svými dvory, nejvyšší evropská aristokracie, diplomaté i vítězní vojevůdci. Politický systém, který vznikl pod taktovkou rakouského kancléře Klemense Václava Metternicha, pak s malými změnami přetrval až do konce první světové války.

Z diplomatického kongresu se stala mimořádná společenská událost.

Provázely ji slavnosti, plesy, divadelní představení a ceremoniály, které lze považovat za vyvrcholení evropské empírové kultury. Doklady o ní i o odkazu Vídeňského kongresu jsou v podobě architektury a sbírek na mnoha památkách stále přítomné.