Autorka nevšední a originální expozice Kateřina Vojkůvková z Opavské kulturní organizace (OKO) si za exteriér zvolila město jako takové. Vybrala deset dnes už neexistujících objektů, ke kterým sehnala fotografie a historické informace, z nichž následně sestavila panely. Ty se pak postavily přesně před místo, kde objekty kdysi stávaly.

Lidé se tak v jednotném úhlu pohledu mohou podívat na to, co bylo a co zde stojí nyní. „Chtěla jsem zprostředkovat dějiny Opavy co nejširší veřejnosti. S tímto cílem jsem přibližně před rokem nechala vyrobit venkovní výstavní panely, díky nimž by mohla jít historie za lidmi a ne lidé za historií, jak je tomu běžně u výstav, které jsou naším základním vyjadřovacím prostředkem," poznamenala už zmíněná Kateřina Vojkůvková.

Z deseti panelů je těžké vybrat ty nejzajímavější. Opavané se dozvědí věci, které jim doposud dost možná unikaly. Prohlédnou si místa, kde v centru stávaly významné kavárny, přečtou si zajímavé informace o Jahnově tělocvičně, jež stávala ve Veleslavínově ulici, opavském zámku, vanových lázních a parku v dnešních Kateřinkách a mnoho dalšího.

Součástí všech panelů je také mapka, kde jsou jednotlivá místa jasně vyznačena. „Díky venkovním panelům má úplně každý náhodný kolemjdoucí možnost konfrontovat současnost s minulostí a to zcela zdarma, bez zdržování se s odkládáním šatů a zavazadel, za doprovodu domácích mazlíčků. Výstava je také bezbariérová," pokračovala Kateřina Vojkůvková v popisu expozice, která ve slezské metropoli potrvá až do 2. října.

Nápad autorka Zmizelé Opavy nosila v hlavě dva až tři roky. K realizaci se ovšem dostala mnohem později. Důkladně se musela rozmýšlet nad tím, které objekty si vybere. Snímků a informací o různých zaniklých sochách a budovách existuje celá řada. Město se však za tu dobu hodně změnilo a vhodných míst k umístění panelů až tolik není.

„To, co prezentujeme, je závislé na vhodné historické fotografii, především její perspektivě. Ta by měla co nejvíce odpovídat výběru místa, kam panel s fotografií postavit, aby bylo docíleno srovnání v jednom úhlu pohledu starého s novým, minulosti se současností," vysvětlovala.

Mohou se Opavané těšit na další panely?

Jestliže se řadíte k těm, které výstava strhla, máme pro vás vynikající zprávu. Panely z opavských ulic zmizí 2. října, ale v budoucnu by je mohly nahradit nové. „Budeme se snažit vybírat další zajímavá místa s příběhem, místa důležitá pro dějiny Opavy.

Například věznici, původní budovu pošty na Masarykově třídě nebo krámky, kavárny a bloky domů z Horního náměstí a ulice Mezi Trhy, parčíky v blízkosti Olomoucké ulice, kasárna a mohla bych pokračovat," uvedla.

Při shánění fotografií Kateřina Vojkůvková použila hlavně expozice Cesta města, kterou realizovalo OKO. „Zbývající snímky byly doplněny z archivů a od sběratele Františka Šenka, jehož spolupráce si velmi váží. Těžší už bylo dát dohromady příběhy míst, protože se často jednalo o dosud nepublikovaná témata. Zde mi nejvíc pomohl manžel, historik Martin Pelc," popisovala autorka Zmizelé Opavy a na závěr ještě doplnila:

„V tomto smyslu daly nejvíce zabrat panely číslo 4 a 6 věnované kavárnám promenádních parků. To, co zmiňujeme, jsou jen základní informace, které chceme pro budoucí výstavu o opavských kavárnách dále doplňovat."

Petr Dušek