Když se někdo jako teenager rozhodne pohybovat se kolem muziky, většinou se vidí na pódiu. Jak se se stalo, že vy jste se objevil za mixážním pultem?

Já jako typický introvert nikdy na pódiu stát nechtěl. Vždy mne zajímala technika a hraní mi nikdy vůbec nešlo. Jednou jsem potkal ve vlaku kamaráda z elektro kroužku, padla řeč o tom, že hraje v kapele, což mě začalo zajímat.

Následně mne přivedl do klubu Legal, kde tou dobou zkoušely mladé kapely a tam jsem se nějak dostal k opravě techniky. Asi za dva měsíce zvučil na nástrojové apráty koncert kapel Na dno, Autopilot, Opium Cake v legendárním klubu Špek.

Můžete alespoň rámcově odhadnout, u kolika koncertů jste byl coby zvukař?

Dříve jsem si o tom vedl záznamy, ale odhadem to bude asi 300-600 různých akcí. Nebyl problém zvučit i třikrát týdně.

Co vás u toho drželo s ohledem na skutečnost, že se nejednalo o významnou scénu?

Během studií to byl relativně dobrý příjem. I když se neplatilo moc, bylo to lepší, než když jsem leštil v Opavii pásy od čokolády. Také jsem se na tom chtěl aktivně podílet. Někdo neumí hrát a třeba dělá kapelám webovky nebo management, a já prostě zvučil.

Doufal jsem, že by se některá z těch kapel mohla z toho podzemí vyšvihnout. Ale byly i doby, kdy člověk přemýšlel, zda nebude lepší od pultu utéct, zejména když už má člověk zkušenosti s „profi" kapelami a musí zvučit koncert pěti začínajících punkových kapel.

Za ta léta, co se zvučení věnujete, jak se klubová scéna v Opavě vyvíjela?

Tak úplně na začátku vládl grunge a punk. Byly ale i jiné kapely jako Sonyk Bel, Apalucha, Psychonaut, Peří, ale to byla starší generace hrající dá se říct na vysoké úrovni. Později grunge úplně utichl a začal se hrát více metal či hardcore, často už i mixování nějaké elektroniky. To se týkalo třeba Autopilot či Kofe-in. Zrovna u skupiny Autopilot mě mrzí, že potenciál zůstal nenaplněn.

A taky se vyrojily alternativní kapely, třeba Ladě, což je dodnes srdcová záležitost, KKM, kteří dodnes jedou ovlivněni kapelou Už jsme doma. Přijde mi, že dnes táhne především metalcore, který v Opavě zastupují The Fall Of Ghostface (TFOG), pop Come and Play či nadějní punkáči Cocaine Party. Ti určitě mají vysoký potenciál do budoucna.

Pak je tu stále spousta mladých kapel, které dneska hrají technicky mnohem lépe, než tomu bývalo dříve. Mají daleko lepší vybavení než kapely před těmi deseti lety. Ale myslím, že si teprve musí najít něco, co je bude odlišovat od té spousty ostatních.

Když jste mluvil o zvučení velkých profesionálních akcí, jaké byly pro vás jako zvukaře ty největší?

Ty největší byly určitě akce jako Votvírák, Rock For People či Brutal Assault, kde jsem byl už jako kapelní zvukař Kofe-In, TTIOT (The Truth Is Out There) nebo TFOG. Na druhou stranu mě více baví ty menší festivaly, kde se i o malou kapelu lépe postarají. Ty velké to mají tak nějak na háku.

A pak bylo fajn dostat se ke zvučení kapel, které jsem třeba dříve poslouchal, jako byli Pro-Pain či UK Subs.

Jak to vidíte se zvučením do budoucna?

Asi už neplánuji vrátit se k nějakému klubovému zvučení, dělám kapelního zvukaře pro šest kapel a zaměstnává mě to dost. Hodně se těším na tour s Ladě k nové desce a nahrávání první dlouhé desky s TTIOT, snad i následnou tour. Moc si přeji, aby se některé z těch kapel podařilo nějak více prosadit.

Jinak si zvučení vlastně nechávám jen jako koníčka, práci mám stabilní v jiném oboru, bohužel u nás je velmi těžké se zvučením uživit. A pro mě je lepší trávit víkendy na akcích, než abych seděl sedět v hospodě nebo čučel doma na televizi.

Co vlastně rád posloucháte?

Stylově nejsem zvlášť vyhraněn. Je to třeba klasický hardrock, metal, alternativa, občas i moderní jazz či klasika. Poslední dobou hodně poslouchám spíše tvrdší Tool, Ministry, Dillinger Escape Plan. Mezi to si klidně hodím třeba Marcuse Millera, Už jsme doma či Psí vojáky. Ale někdy je fakt nejlepší ticho.

Co byste popřál opavské scéně?

Přál bych si, aby lidé zase začali více chodit do klubů. Dneska se třeba hraje na náměstí a spousta lidí je překvapených, jakou to máme v Opavě dobrou kapelu, přitom jim hraje pod nosem. A i když to nehrají v rádiích, tak to často převyšuje hudbu, kterou tam můžeme slyšet.