Poslední červencový víkend, kdy se v Hlučíně uskuteční festival Štěrkovna Open Music, je sice ještě daleko, ale pořadatelé už lákají případné zájemce. Nově oznámenou novinkou by měl být takzvaný Balkan Battle live. Jedná se o souboj dvou kapel hrajících balkánskou hudbu.

Na jedné straně pomyslné barikády bude stát rumunská dechovka Fanfara Transilvania, která se „utká" s pražskými punkovými klauny Circus Problem.

„Takovéto souboje jsou běžné. Vždy ale spolu soupeří třeba dvě rumunské dechovky. V našem případě jsme se rozhodli tento model posunout a nabídnout něco, co tady ještě nebylo. Mezinárodní hudební bitvu," vysvětlil pořadatel festivalu David Moravec.

Balkánský styl hudby zvolil především pro jeho svižnost a melodičnost. „Takže pro souboj nanejvýš vhodný, navíc trochu exotický a přitom našim posluchačům blízký," dodal pořadatel.

Kapela ze země hraběte Drákuly

Detaily takzvaného Balkan Battle live pro festival v Hlučíně řeší pražský producent Michael Tardík: „V minulých letech jsem se setkal s oběma kapelami a obě mě okouzlily. Při společném klábosení v backstage jsem nadhodil nápad na takový souboj a klukům z obou kapel se zalíbil.

Takže se proti sobě postaví nejaktuálnější world music, balkan beat skupina z Česka, která patří k nejvyhledávanějším kapelám pražské klubové scény, a originální uskupení ze země hraběte Drákuly, které se minulý rok poprvé představilo v Praze a v Plzni.

Tam Fanfara Transilvania hrála na festivalu Živá ulice u příležitosti Evropského města kultury 2015."

Utržení ze řetězu a společný jam

Tolikrát zmiňovaný souboj by měl probíhat tak, že se kapely budou pravidelně střídat po jedné písni. Každou ocení publikum potleskem a právě síla odezvy z publika určí vítěze.

„Kapela, která vyhraje a získá větší diváckou přízeň, se za rok vrátí opět na pódium Štěrkovny Open Music, aby své vítězství obhájila v souboji s dalším vyzyvatelem," doplnil David Moravec.

Tento koncept však bude technicky náročný, přesto si pořadatelé festivalu věří, že hodinu a půl trvající koncert dvou kapel najednou zvládnou. „Kapely budou hrát některé stejné písně, především lidové písně Balkánu. Divák bude moci sám vyhodnotit, jaké podání se mu líbí víc. No a ke konci souboje předpokládáme utržení ze řetězu a společný jam," prozradil Michael Tardík.

Dvanáctý ročník hudebního festivalu Štěrkovna Open Music se opět odehraje na březích Hlučínského jezera 29. a 30. července. Obdobně jako v loňském roce i tentokrát bude jeho generálním partnerem město Hlučín, které navíc letos slaví 760. výročí svého založení. Festival tak ponese přívlastek SPECIÁL 760.

Dalším již oznámeným bodem programu bude také pocta Petru Hapkovi s názvem Na cestě, ve které Michal Horáček uvede například zpěváky Ondřeje Rumla a Lenku Novou.