Konec úvah o masovém vymáhání pohledávek a bezprostřední hrozbě insolvence či dalších komplikací. Věřitelé kunčické huti Liberty většinově schválili její restrukturalizační plán a dopřejí jí čas a prostor postavit se zpátky na nohy.

Pro navrhovanou restrukturalizaci podniku hlasovalo přes 90 procent věřitelů. Těch má podle informací Deníku Liberty víc než tisíc a dluží jim od stokorun po stamiliony. Nade všemi ční energetický kolos Tameh Czech, jehož spor s hutí je jednou z hlavních příčin stávající krize.

Britský podnikatel s indickými kořeny Sanjeev Gupta, majitel firmy Liberty Steel z globální skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance.
Vláda jednala s Guptou ohledně Liberty. Posun žádný, odpovědi vyhýbavé

Tameh se u Liberty domáhá více než dvou miliard korun, Liberty ho ale vyškrtla ze seznamu věřitelů, nenechala ho hlasovat o restrukturalizačním plánu, z nedávného setkání s věřiteli zástupce Tamehu vykázala a vše nejspíše skončí u soudu, což je s ohledem na zmíněné miliardy nadále největší strašák úspěšné restrukturalizace Liberty.

Většina s restrukturalizací souhlasí

Pakliže však rozhodnutí věřitelů podpoří kladným verdiktem také Krajský soud v Ostravě, ostatní přímá rizika pro restrukturalizační plán huti odpadnou. Hlasovat pro něj muselo alespoň 75 procent věřitelů, je jich však víc než 90 procent.

Liberty Ostrava - hlavní brána, 17. ledna 2024, Ostrava.
Konec plné mzdy. Zaměstnanci Liberty Ostrava už dostávají o 30 % nižší plat

„Tento výsledek je vítanou zprávou pro mnoho podniků a pro desítky tisíc lidí, kteří na ostravské huti závisí, ať už přímo, nebo prostřednictvím dodavatelského řetězce. Schválení plánu je pro náš podnik, který již znovu zprovoznil velkou část svých válcovacích tratí, dalším pozitivním impulsem,“ uvedla v prohlášení mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková.

Theuns Victor, generální ředitel společnosti Liberty Steel pro prvovýrobu v Evropě, poděkoval věřitelům za podporu. „Cílem našeho plánu je, aby byl podnik opět profitabilní, došlo k uhrazení pohledávek našich nesporných věřitelů a aby se ostravská huť dostala z finančního tlaku společnosti Tameh Czech,“ uvedl.

Soud rozhodne příští týden

I z tohoto prohlášení ale vyplývá, že Liberty s Tamehem patrně společnou řeč nenajdou, mezi řádky lze také vyčíst zpochybnění nároku Tamehu na víc než dvě miliardy korun. Vyšachování z hlasování o restrukturalizaci byl jen začátek. Tameh ostatně podá u soudu námitku, protože 90procentní schválení restrukturalizačního plánu podle něj není matematicky možné, jelikož sám Tameh drží přes 40 procent všech pohledávek.

„Trváme na tom, že Liberty Ostrava manipulovala z hlasováním o svém restrukturalizačním plánu za účelem vyloučení největšího věřitele. Pokud by věřitelé teoreticky schválili vyloučení Tamehu ze skupiny dotčených věřitelů, není z prohlášení Liberty Ostrava zřejmé, jak bylo těchto 90 procent vypočítáno. Zákon o preventivní restrukturalizaci totiž předpokládá, že toto číslo se vypočítá ze všech dotčených věřitelů, tedy ne pouze z těch, kteří aktivně hlasovali,“ namítá mluvčí Tamehu Patrik Schober, podle něhož resturkturalizační plán Liberty vyvolává obavy nejen kvůli nejistotě emisních povolenek, ale třeba i nereálné době instalace nového energetického komplexu, kterým by se Liberty od Tamehu odstřihla.

Kyberkriminalita a na co si dát pozor.
V kraji se rozmohla kyberkriminalita, policie varuje před podvody všeho druhu

Souhlasné stanovisko věřitelů, před nimiž Liberty už dříve získala u soudu ochranné moratorium do 22. června, musí ještě potvrdit Krajský soud v Ostravě. „Předpokládám, že líčení bude stanoveno na začátek příštího týdne,“ upřesnil Deníku mluvčí Igor Krajdl s tím, že z vyjádření Liberty není jasně zřetelné, zda už huť obdržela vyjádření sta procent věřitelů, nebo čeká na poslední vyjádření podaná v termínu, leč zaslaná poštou. Nutné bude také notářské ověření. I proto soud rozhodne až příští týden, oproti předpokladům Liberty, které odhadovalo verdikt v tomto týdnu.

Rozčarování z jednání majitele s vládou

Už v předchozím týdnu jednali zástupci vlády s majitelem huti Sandžívem Guptou, obě strany ale z jednání odešly zklamané. „Jednání s ministry a jejich následné komentáře jsou pro skupinu Liberty Steel velkým zklamáním. Ministři projevili jen velmi málo pochopení a ochoty porozumět složité situaci," řekl zastupující mluvčí Liberty Ostrava Ivo Štěrba.

Zdeňka Radila přivedla k soudu vězeňská eskorta.
Bývalý šéf Pivovarů Lobkowicz byl vydán do ČR. V Ostravě stanul před soudem

Ministr průmyslu a obchodu poukázal na vyvedení víc než deseti miliard z podniku a nejasné představy o navrácení peněz. „Výsledek toho jednání je pro mě velkým zklamáním a těch otázek je možná ještě víc než předtím,“ konstatoval proto Síkela. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury jednání inicioval sám Gupta. „Mám ale pocit, že jediným důvodem schůzky bylo, aby mohli tvrdit, že s vládou jednají,“ řekl Stanjura.

Lidé se budou doma „točit"

Nejistý je také postupný návrat zaměstnanců zpět do pracovního procesu. V posledních týdnech huť operovala s číslem 2100 lidí, kteří se vrátili zpět do práce, v novém prohlášení ke schválení restrukturalizačního plánu věřiteli už ale operovala jen s počtem 1700 lidí (celkem jich Liberty zaměstnává asi 5400, dalších několik stovek pracuje pro Tameh - pozn. red.).

Výstava k aktuálním proměnám porubských dvorů.
Ze šedi do zeleně! Aktuální výstava prezentuje proměny dvorků v Ostravě-Porubě

„Aktuálně do práce dochází 1700 zaměstnanců,“ potvrdil Deníku odborář Petr Slanina. Potvrdil však také, že jich v uplynulých dnech skutečně bylo víc. „Jednalo se o jakýsi dočasný návrat. Něco se na chvilku rozjelo. Už se ale zase vrátili na ‚překážky’,“ řekl k oněm čtyřem stovkám pracovníků.

Doma lidé pobírají už jen 70 procent platu, protože skončila překážka na straně zaměstnavatele (nezajištění hygienických podmínek - pozn. red.) a nyní jsou lidé doma oficiálně kvůli částečné nezaměstnanosti (kvůli odstavení neziskových částí výroby - pozn. red.). S tím ale odbory ne zcela souhlasí a věc předaly právníkům. Zaměstnanci Tamehu na překážce pobírají celou dobu 80 procent platu.

Co vzkázal premiér Petr Fiala do Ostravy?
Premiér Fiala vzkazuje do Ostravy, jak je stát schopen zasáhnout v krizi Liberty

Jistota, že počet pracovníků v kunčickém areálu se bude už jen zvyšovat, proto není. Podle mluvčí Kateřiny Zajíčkové může být každým dnem počet lidí zpět v práci odlišný, a to podle aktuálního využívání jednotlivých provozů. Počet pracujících se však ve skutečnosti odvíjí od toho, že Liberty sice ohlásilo, že zbylí pracovníci zůstávají až do 19. května doma kvůli částečné nezaměstnanosti, podle zákona tam však z oněch šesti týdnů od vyhlášení mohou být pouze 22 pracovních dní. Proto Liberty zaměstnance v práci „točí". „Ano, snažíme se, aby to bylo ke všem spravedlivé,“ nepřímo potvrdila Deníku Kateřina Zajíčková. Zbylé dny musí zaměstnavatel pracovníky podle odborů evidovat jinak. „V práci, nahlášením dovolené, školením nebo vyplácením 100 procent mzdy," informovaly odbory.