Doba letošního masopustního veselí a hodování je, alespoň podle kalendáře, téměř pryč. A jak jinak jí dát vale než tradičním symbolickým pochováním basy.

Jedno takové se uskutečnilo také během uplynulého sobotního večera v kulturně uměleckém prostoru opavského KUPE. Už krátce po devatenácté hodině se to v „Kupečku“ hemžilo prvními návštěvníky, kteří si přišli poslechnout cimbálovou muziku Opavští gizdi.

Právě ti se během celého večera starali o hudební doprovodnou složku. Jak konstatovala ředitelka opavského Střediska volného času (SVČ) Soňa Wenzelová, akce se v KUPE pořádala už podruhé. A to právě pod taktovkou SVČ.

„Není to tak, že by to byl teprve druhý ročník. Tady v KUPE ano, avšak pochování basy se pořádá už od pradávna. Předtím se konalo třeba v prostorách staré Army. Je to taková komornější akce pro veřejnost, která se tak úplně na náměstí udělat nedá,“ vysvětlila Soňa Wenzelová.

Na první pohled bylo znát, že se většina hostů nevidí úplně poprvé. V KUPE tak vládla příjemná, až téměř rodinná atmosféra. Svou premiéru si naopak na akci odbyla třeba Bronislava Chřibková.

„Přišla jsem sem poměrně náhodou, ještě jsem na pochování basy nebyla, ale zajímalo mě to, a tak jsem vyrazila právě sem. Musím říci, že tak dobře jsem se už hodně dlouho nezasmála, celkově se večer povedl na výbornou, cimbálovka byla také super. Příští rok vyrazím do Kupečka zase,“ popisovala.

S postupem času už všichni netrpělivě vyhlíželi, kdy že basa začne jevit známky skomírání. Kolem půl desáté se skutečně dočkali.

Tým zdravotníků se nejdříve snažil přivést smyčcový nástroj zpátky k životu, leč nebyl úspěšný. To už na řadu přišli funebráci a nechyběly ani plačky, teskně odchod nástroje nesoucí. Celou místnost pak pobavila smuteční řeč faráře, po které zavládla Kupečku opět cimbálovka.

Kdo to v sobotu nestihl do KUPE, má možnost zhlédnout v Opavě ještě jedno pochování basy.

Uskuteční se už zítra od 15.30 na Horním náměstí, kde už ale nebude chybět ani průvod masopustních maškar v čele s medvědem nebo vystoupení folklorních souborů.

Petice za spravedlivé odměny.
Soud řeší regulérnost voleb, komisaři čekají na odměnu
Ukázka bojového umění Capoeira,páskování nových a stávajících členů.Kulturní dům na Rybníčku Opava
Rybníček ovládla capoeria