„Připravujeme ji trochu v kontrastu k původní části expozice, sestavené z předmětů výlučně do roku 1945. Mnozí Opavané si v ní vzpomenou na věci, které už ve městě sami zažili a viděli,“ míní tajemník opavského magistrátu Tomáš Elis.

Jsou to například neonové reklamy, které svítily od poloviny 80. let až současnosti na budově lahůdkářství v Ostrožné ulici a které se při opravě domu podařilo na poslední chvíli zachránit. Tuto expozici bude tvořit zhruba osmdesát předmětů. Některé jsou věci denní potřeby, jiné zase předměty, vztahujících se k opavskému Tuzexu, připomínky Petra Bezruče, řada obrazových materiálů a fotek nebo oslavám 750. výročí Opavy v roce 1974.

Koncert Opava pro Ukrajinu na opavském Dolním náměstí, 3. března 2022, Opava.
Podívejte, žluto-modrá Opava, městem zněl koncert na podporu Ukrajiny

Originální zajímavost představuje série fotografií, chronologicky mapující pohled na Horní náměstí směrem k divadlu napříč časem – od první jízdy tramvaje v roce 1905 přes mši na náměstí z roku 1915 či příjezd nacistů v roce 1938 až po tryznu za Klementa Gottwalda v roce 1953 nebo listopad 1989.

„Podkrovními okénky pod souborem fotografií mohou lidé vyhlédnout přímo na Horní náměstí a jeho současnou podobu s dobovými snímky na místě porovnat,“ říká Tomáš Elis. 

Stávající část expozice Opava-Troppau bude už brzy doplněna.Stávající část expozice Opava-Troppau bude už brzy doplněna.Zdroj: archiv redakce Deník

Expozici doplňují tematické informační panely. První část expozice města, otevřená před čtyřmi lety, má s touto druhou společné zdroje. Artefakty pocházejí z městské sbírky historických a uměleckých předmětů, bezprostředně spjatých s Opavou bez ohledu na to, jestli v ní byly zhotovené nebo jestli jejich vlastníky byla významná opavská rodina, úřad nebo instituce. Ať už zde byly vyrobeny či je vlastnila významná opavská rodina. Tomáš Elis je všechny shromažďuje přes dvacet let.

„Rád shromažďuji předměty s historickou vazbou na Opavu jako cenné dědictví, které je nutné zachovat. K jejich prezentaci je nutný důstojný prostor ve formě expozice. O její úroveň se starají profesionální odborníci ze Slezského zemského muzea a konkrétně Ondřej Haničák, který je též autorem scénáře,“ dodává tajemník Tomáš Elis.

Jedna z prvních skupin uprchlíků v rámci Moravskoslezského kraje dorazila do Krnova v neděli 27. února 2022.
Ukrajině pomáhá i Opavsko: podívejte se, kde nabízet ubytování, kam nosit věci

Starší část expozice se nachází v první části půdního prostoru Hlásky a nová bude umístěna v jeho druhé, zrekonstruované části, takže využity budou obě části věže. Expozice nezahrnují originální historické obrazy a grafiky, které by ve věži neměly odpovídající podmínky. Umístěny jsou proto v jiných částech Hlásky. Nová expozice bude návštěvníkům zpřístupněna během jarních měsíců.