Vernisáž výstavy se koná ve středu v sedmnáct hodin a vstup na akci je volný. Ke zhlédnutí tady budou díla až do pátku 30. září tohoto roku.

Výstava bude zahájena improvizací taneční skupiny Mia pod vedením tanečnice Mojzyszové. Organizátoři k výstavě říkají: „Mlžení, mlha, nejasnosti, zahaleno tajemstvím, něco nezřetelného, ticho, ovinuto jemným závojem, to vše může být mlžení. Jakmile však stav mlžení pomine, nastane jasno. Mlžení je něco nejasného. Možná mlžení skrývá nejasnosti.“

Pro Skupinu X se v letošním roce jedná již o třetí výstavu. V době svého vzniku byla skupina trochu neznámá a snad i poněkud odmítaná. Dnes už ale sdružuje přes dvacítku aktivních výtvarných umělců hlavně z Opavy a okolí a má zcela jasno. Členové tohoto sdružení prezentují pravidelně svou činnost na dvou až třech členských výstavách ročně. Prezentují se nejen ve slezské metropoli, ale i v dalších koutech republiky jako například v Kroměříži, Krnově, Linhartovech, Kravařích, v Novém Dvoře a poslední dobou také v Ostravě.

Skupina už v minulosti pořádala na desítku letních výtvarných plenérů jak u nás, tak v sousedním Polsku. Skupina X našla před léty zázemí pod křídly Matice slezské v Opavě.

Mlžení představují:
Alexandr Dačenko
Bořivoj Frýba
Pavel Gregor
Jiří Grossmann
Ivan Hauptfleisch
Rostislav Herrmann
Jaroslava Hýbnerová
Lenka Chorvátová
Eva Klimšová
Šárka Quisová
Jindřich Matyášek
Marcela Mrázková
Pavlína Pravdová
Miroslava Rychtářová
Miroslav Selinger
Ivana Sýkorová
Petr Štícha
Radoslav Tošenovský