Český dokumentární film již dávno není chudým příbuzným hraného filmu. Od 90. let minulého století vznikla řada festivalů a iniciativ, které se filmovému dokumentu systematicky věnují.

„Přesto má milovník dokumentárního filmu mizivou příležitost navštěvovat v místě bydliště filmový klub, který by se věnoval výhradně dokumentu,“ uvedl organizátor Klubu dokumentárního filmu OKO Jiří Siostrzonek.

Dodal, že klub se snaží tuto situaci v Opavě změnit a nabídnout příznivcům dokumentu projekce, setkání a dialogy s tvůrci, vzdělávací akce, komponované pořady, tvůrčí dílny, přednášky, které pracují s tímto nezastupitelným filmovým žánrem.

Ve středu můžete zavítat na dva dokumenty. Jako první to budou Ženy pro měny. Erika Hníková je natočila v roce 2003. Dokonalé ženské tělo je fenoménem dnešního světa. Celovečerní dokument o mediálním vypráví o vytváření ideálu ženské krásy, o ženách, které tento ideál vytvářejí, i o ženách, kterému podléhají.

V loňském roce vytvořila Erika Hníková s Richardem Komárkem Landův Lektvar lásky. V brněnském Národním divadle měla na podzim roku 2008 premiéru hra Tajemství Zlatého Draka. Tento dokumentární film se nezaměřuje na hodnocení představení z hlediska umělecké kvality.

Tvůrci dokumentu se snaží skrze tuto inscenaci prozkoumat proměnu jednoho z autorů divadelní hry Daniela Landy od skinheadského barda z počátku 90. let až po současnost, kdy spoluzakládá tzv. Legii zlatého draka. Dřímá v něm krom nezměrné energie hrozba pramenící z jeho temné minulosti, nebo už je to jen hvězdička show businessu?

Jeden z tvůrců tohoto snímku, Richard Komárek, se navíc promítání zúčastní. Komárek pracuje jako dramaturg Centra publicistiky a dokumentu v Brně.