Je to příběh o přátelství, radostech, divadle, odloučení, nemocech i ztrátách, který měl premiéru v listopadu loňského roku. Divadelní zpracování Korespondence Voskovce a Wericha je silnou výpovědí o životě dvou mimořádných lidí v nelehké době.

„Vzájemné listy obou tvůrců, jejichž cesty se po únoru 1948 rozešly, jsou strhujícím svědectvím nejen jejich originality a umělecké zralosti, ale současně odhalují i osudy těchto významných osobností v bipolárním světě, plném železných opon a studených válek,“ popisují organizátoři.

U nesmrtelného Jiřího Voskovce podle některých zasvěcenců představují dopisy vrchol jeho poválečné literární tvorby. „Forma zkratky, krátká spojení, divadelní narážky, privátní kódy, k tomu brilantní stylizace a neuvěřitelná oslovení i podpisy,“ charakterizuje tuto korespondenci kritika.

Autorem zmíněného jevištního ztvárnění je Dora Viceníková, režie a hudby se ujal Jan Mikulášek, scénu vytvořil Svatopluk Sládeček, kostýmy zajistil Marek Cpin a v hlavních rolích se představí Václav Vašák, Jiří Vyorálek, Gabriela Mikulková.

Představení začíná dnes, v pondělí 19. září, v devatenáct hodin na jevišti Slezského divadla.