Kdo přijde přímo na Velikonoční pondělí, dostane i malinký dárek. Velikonoce se ale na Hradci protáhnou i do dalšího víkendu, kdy u brány Červeného zámku proběhne otevírání turistické sezony.

Připraven je i pochod zámeckým parkem na Žimrovický hrad a Mariánské louky, kde na všechny čeká spousta atrakcí a soutěží. Cestou se pak každý může zastavit u muziky či na zabijačce.

Vlastní otevření zámku je plánováno na 30. dubna. Právě ten den bude ve 13 hodin slavnostně otevřena zrekonstruovaná velká obytná předsíň. „Po loni otevřených třech místnostech Bílého zámku, které jsme vrátili do původního vzhledu podle dobových fotografií, letos otevřeme tento prostor a přidáme jej k prohlídkovému okruhu.

Také předsíň je upravena tak, jak vypadala kdysi,“ řekl k novému taháku zámku jeho kastelán Radomír Přibyla a dodal, že je to čtvrtá z celkem deseti místností zámku, které by rádi opravili a uvedli do původní podoby.

Ovšem ale rozhodují peníze. Co se týká prohlídek zámku, tak podle kastelána na návštěvníky čekají i atraktivní noční kostýmované prohlídky doplněné o koncert. Konkrétní informace lidé budou moci najít na webových stránkách zámku.

Perla Slezska bude živá po celé léto. „Takovou klíčovou akcí bude Rusalka na hradech a zámcích. To znamená, že zde bude u Bílé věže odehrána sólisty Státní opery Praha opera Rusalka,“ prozradil kastelán Přibyla. Na zámku zazní ale i rock v podání kapely Olympic nebo folk, kdy zahrají například bratři Nedvědové.

„Letos také na Hradci zahraje Jaromír Nohavica, který si jako místo koncertu vybral prostor pod Bílou věží. Je zajímavé, že si muzikanti začínají stále více vybírat Bílou věž, než klasickou dvoranu nádvoří Červeného zámku,“ upozornil Přibila s tím, že na stejném místě budou například i vystoupení šermířů. „Také se tradičně uskuteční Beethovenův Hradec,“ připomněl ještě kastelán.

Pro zámek v Hradci nad Moravicí ale není sezona jen období letních prázdnin. Otevřeno bude třeba i na Vánoce. Jak Radomír Přibyla vzpomíná, právě vánoční akce na zámku znamenaly divácký rekord, co se týká počtu příchozích.

„Myslím, že přichází doby, kdy lidé o Vánocích opouští různé supermarkety a začínají hledat klid a pohodu třeba na takových místech, jakým je náš zámek. Vrací se opět k tradičnímu pojetí Vánoc a odmítají stres a honění, které byly donedávna jejich součástí,“ soudí hradecký kastelán.