Zámecké nádvoří, sobotní podvečer. Kolem vás prochází dáma s černým závojem, partner ji lehce políbí ruku. Proti nim jde elegán ve světle béžovém obleku, ruku položenou na dřevěné holi. Také dam s honosným pérem za kloboukem je nespočet.

Do dvacátých let minulého století by zapadli jako nic. Mezi stovkami návštěvníků se mezi kostýmy objevily hotové skvosty. Dorazili milovníci starých časů.

Pravý prvorepublikový večer na zámku v Šihleřovicích, 22. září 2018.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Výjevy, před sto lety naprosto obyčejné, jsou tentokrát něčím unikátním. Něčím, čím si stovky lidí připomínají, kam se naše vlast za sto let posunula.

Na zámeckém nádvoří stojí dobové Bentley i další motorističtí veteráni, které je při rozjezdu mnohdy nutné roztlačit. Mnohé páry se s nimi fotografují.

O kousek dál zručné kadeřnice na hlavách vznešených dam tvoří hotové skvosty. Samozřejmě dobové.

Pravý prvorepublikový večer na zámku v Šihleřovicích, 22. září 2018.Zdroj: Deník / Lukáš KaboňPravý prvorepublikový večer na zámku v Šihleřovicích, 22. září 2018.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Měli bychom si historii připomínat. Vstupenky mám již delší čas, takové akce mám rád,“ říká habán v tmavém obleku, který si vypůjčil speciálně pro tuto příležitost.

ZRANĚNÝ HŘEBEC

Řada lidí také v zámeckém parku vyhlíží historický kočár s koňským spřežením. Kdo však dorazil až v podvečer na hlavní program, má smůlu. Kůň krátce předtím objel jen pár koleček po parku a kvůli zranění kopyta musel „odstoupit ze hry“.

Kočí podle informací pořadatelů nechtěl riskovat větší zranění. Mnohé páry se tak po lákavém ozvláštnění večera, třeba se sklenkou vína na cestu, ptají marně.

Na nádvoří postupně začínají tančit první páry i malé děti. O sto let zpátky se vrátili všichni. A užívají si to. Teprve se setměním, za hudebního doprovodu Ondřeje Havelky, ale propuká pravá swingová party.

Babí gastro festival v Obchodním centru Breda & Weinstein v Opavě.
OBRAZEM: Opavská Breda v pátek patřila Babímu gastro festivalu. Podívejte se
Eligijus Jankauskas
Fotbalová Opava ulovila litevskou posilu, přichází mladík Jankauskas