Ta zůstává u operních příznivců velkým pojmem. Pěvkyně oslaví 5. listopadu 65 let, ze kterých čtyřicet strávila na prknech Slezského divadla. „Byly to roky krásné i těžké, tak už to chodí. Ráda vzpomínám i na své kolegy – Helenku Klaškovou, Zdeňka Jágra, Vladimíra Němce, Václava Paclíka, Jiřího Čepa, Petra Murcka nebo Evu Klečkovou i na ovzduší, které tehdy panovalo. Ansámbl byl celistvý a nepotřeboval hosty. Repertoár umožňoval profesní start nastupující pěvecké generaci a mnozí se vypracovali na členy renomovaných operních scén. V souborech vládla přátelská atmosféra, ve které se velmi dobře pracovalo. Poslední dobou se situace podstatně změnila a nedá se říci, že k lepšímu,“ konstatuje s nadhledem Olga Procházková.

V tom má bezesporu pravdu. Dřív tvořili dirigenti, režiséři, orchestr a sólisté se sborem, baletem, technikou i garderobiérkami a vlásenkářkami jednu divadelní rodinu, což bylo na konečném výsledku pokaždé znát. Jako notorická idealistka se přesto stále snaží vnímat „své“ divadlo v těch lepších barvách, podporujících iluzi. Oslava životního jubilea Olgy Procházkové se uskuteční v neděli 27. listopadu od 16 hodin v opavském kulturním středisku Kupe a program bude moderovat její divadelní kolega Evžen Trupar.

Opavská operní sólistka vystudovala zpěv na brněnské konzervatoři a pokračovala na JAMU. Ještě během studia se stala laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech, je držitelkou Cena Petra Bezruče i ocenění za rozvoj česko-polských vztahů. Kromě operní činnosti se věnuje i koncertní a to jak v tuzemsku, tak i v zahraničí, kde jí tleskali posluchači v Rakousku, Německu, Francii, Polsku, Švýcarsku, Chorvatsku a na Slovensku. Většinou ji doprovází klavírista a varhaník Petr Šmíd, se kterým tvoří sehranou profesní dvojici. Spolupracovala i s mnoha hudebními tělesy, příkladně s Gdaňskou filharmonií, Katovickým komorním orchestrem Ratibořským komorním orchestrem nebo s Olomouckou filharmonií a na kontě má několik nahraných CD. Po skončení divadelní dráhy se pustila na pedagogickou a od roku 2014 učí zpívat české a polské děti v ZUŠ Javorník.

„Našla jsem tam skvělý kolektiv v čele s velmi činorodou ředitelkou, ve kterém se cítím dobře,“ konstatuje Olga Procházková, která si od roku 2017 přibrala ještě krnovskou ZUŠ. Její žáci se úspěšně účastní okresních i krajských kol pěveckých soutěží a jsou též úspěšnými uchazeči při přijímacích zkouškách na střední školy pedagogického typu.

„Dostala jsem se na úplně jinou dráhu, než je divadelní scéna a musela jsem se přizpůsobit. Pedagogická práce je hodně zodpovědná, protože utváří novou generaci. V poslední době mě těší i práce na našem mlýnu, který byl před padesáti lety určený k demolici. Zachránili jsme ho a teď ho zvelebujeme. Miluji přírodu, její živé tvory a jsem fanatická houbařka,“ dodává opavská pěvkyně.