V kategorii Opera ji od předsedy Matice slezské Vlastimila Kočvary převzala sólistka opery Slezského divadla Tereza Kavecká za roli Musetty v Pucciniho Bohémě s přihlédnutí k dalším uměleckým výkonům v opavském divadle.

V kategorii Činohra se jejím držitelem stal Jakub Stránský za ztvárnění ústřední postavy Huga v inscenaci Havlovy Zahradní slavnosti. Oba laureáti se netajili potěšením a shodují se v obdivu k zajímavě provedené plastice Thálie, vytvořené známou opavskou keramičkou Janou Chráskovou.

Laureáty vybírala jen odborná porota, ale pro příští rok dostanou slovo i ti, kterým je každé divadelní představení určeno - diváci. Svého kandidáta mohou navrhnout sami v nově vyhlášené Divácké kategorii.

„Ceny si moc vážím, protože se týká mé práce a každé ocenění je pro herce do jisté míry překvapením. Na jevišti totiž vnímá kolegy, ale sám sebe nevidí, takže se hodnotit nemůže. Líbí se mi zajímavý vzhled plastiky Thálie a dost mě překvapilo, jak je těžká. Cenu oslavím nejspíš hlavně prací,“ míní Jakub Stránský (na snímku vlevo).

„Moje ocenění bylo dlouho úspěšně tajené a udělalo mi obrovskou radost. Moc si ho vážím a beru ho jako motivaci. Doma jsem si na jeho počest dala skleničku s manželem. Plastika, kterou jsem s cenou dostala, je nádherná a na to, jak křehce vypadá, je pořádně těžká,“ říká Tereza Kavecká.

Tereza Kavecká se narodila 27. dubna 1979 v Holešově a vystudovala Ostravskou univerzitu v oboru Institut pro umělecká studia. V opavském angažmá je od roku 2003 a diváci jí tleskali například v postavách Jitky z Dalibora, Zerliny z Dona Giovanniho nebo jako Popelce ve stejnojmenné opeře.

S pražským Komorním sborem vystoupila na Rossiniho operním festivalu v Pesaru, zpívala na Wexfrodském operním festivalu v Irsku i ve Španělsku, ve Francii, v Izraeli nebo v Libanonu. Je absolutní vítězkou krnovské celostátní pěvecké soutěže z roku 1997 a věnuje se též koncertní a duchovní hudbě.

Jakub Stránský se narodil 14. února 1976 v Teplicích v Čechách a vystudoval Střední školu dramatických umění při Severomoravském divadle v Šumperku. Po divadlech v Teplicích a v Šumperku zakotvil roku 2001 ve Slezském divadle.

Opavské publikum ho vidělo například jako Tristana v dramatu Tristan a Izolda, Bernarda ve Smrti obchodního cestujícího, Brewstera v Jezinky bezinky, Petera ve Smutek sluší Elektře, Števa v Její pastorkyni, hraběte z Leicesteru v Marii Stuartovně a v celé řadě dalších postav.