Četná povzbuzování z celé republiky: Drž se Opavo! došla k uším představitelů Svazu měst a obcí ČR a vedení statutárního města Opavy ujišťovalo rozezlené diváky, že jim operu zrušit nechce. Iniciovalo dopisy předsedovi Svazu měst a obcí Františku Luklovi i poslancům Parlamentu.

Ve stávajícím způsobu financování divadel se ostatně topila i další města. František Lukl proto napsal ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi dopis, ve kterém ho seznámil s faktem, že města už nezvládají náklady na provoz svých kulturních institucí.

Stěna z ocelových košů plněných kamením, neboli gabionů, má funkci opěrnou a ochrannou. U Krásného Pole je ale poškozená a na Prodloužené Rudné přidělává potíže.
Prodloužená Rudná po roce. Kolaudaci tahu Ostrava - Opava brzdí sesuvy půdy

„Velice si vážíme dosavadní podpory Ministerstva kultury příspěvkovým kulturním organizacím, zřizovaných městy a obcemi, v době pandemie covidu. Nicméně se důvodně obáváme, že v případě, kdy tato podpora nebude v roce 2021 pokračovat a nebude dále navýšena, hrozí zánik i několik set let fungujících souborů a vznik škod v oblasti kultury a umění naprosto nenapravitelného dosahu. Dovolte nám Vás požádat o neprodlené učinění kroků ve výše naznačeném směru a řešení otázky vícezdrojového financování za nezbytné účasti státu s ohledem na sestavování státního rozpočtu pro rok 2021, neboť příští rok může být za stávající situace pro mnoho kulturních institucí rokem posledním a likvidačním,“ upozorňuje v něm František Lukl ministra. Věří, že dosavadní pomoc v této těžké době je vyjádřením symbolu podpory k zachování kultury a doufá, že tato podpora bude poskytnuta i v příštím roce. S ministrem by o její výši a způsobu rád jednal.

Autokemp Budišov nad Budišovkou.
Kemp v Budišově nad Budišovkou se stal nejlepším malým kempem roku

S předsedou Komory statutárních měst Miroslavem Žbánkem společně oslovili i předsedy poslaneckých klubů a písemně je upozornili na tíživé finanční dopady současné situace v kulturních institucích, provozovaných městy. „Vzhledem k nastavení tarifních tříd není ani možné ovlivnit mzdové náklady v těchto organizacích. Dovolte nám požádat Vás o neprodlené učinění vhodných kroků a řešení otázky vícezdrojového financování za účasti státu s ohledem na sestavování státního rozpočtu pro rok 2021 a informování členů Vašich poslaneckých klubů,“ stojí v dopisu. Ministerstvo kultury na tuto iniciativu zareagovalo kladně a vedení města Opavy, ze kterého vzešla, to vítá.

„Vážíme si tradice našeho Slezského divadla a chceme, aby pokračovala i nadále. To však není možné, pokud bude město na jeho provoz muset platit ročně téměř sto milionů korun. Proto vítám, že ministr kultury chce jednat o možnostech, jak stávající systém změnit a víc do něj zapojit kraj a stát,“ konstatuje opavský primátor Tomáš Navrátil. Dialog s ministrem vede na stejné téma též Asociace profesionálních divadel.

Obora Jelenice u řeky Moravice.
Obora Jelenice u řeky Moravice se musí znovu otevřít veřejnosti, rozhodl soud

„Jednání probíhají na více místech a město si od nás vyžádalo podklady pro jednání se Svazem měst a obcí. Nedobrovolné izolaci, která potrvá minimálně do konce roku, chceme v prosinci čelit svými akcemi. Natočíme koncert klasické hudby, který umístíme na náš web a v předvánoční době chceme u divadla promítat lidem na Horním náměstí pomocí promítacího plátna ukázky ze svého činoherního, operního i baletního repertoáru,“ slibuje ředitel Slezského divadla Ilja Racek.