V průběhu čtrnácti dnů zde oficiálně osmkrát vystoupil. Koncertní program byl vyvážen také chvílemi odpočinku. Mladí sboristé si tak prohlédli Bílý dům, Metropolitní operu, Sochu svobody nebo Central Park.
Dopravní ruch, žluté taxíky, lesk mrakodrapů, mnoho národností na malém prostoru. Takto by se ve zkratce daly popsat ulice milionového města New York.
Pro většinu členů pěveckého sboru byla cesta za oceán premiérou, není proto divu, že se jejich pohledy stáčely na všechny světové strany. Po krátké aklimatizaci čekal pěvecký sbor Luscinii první koncert v newyorském Bohemian Hall & Beer garden. Ta představovala malý kousek české tradice na území USA.
Sbor zde představil publiku, mezi nimi i krajanům, českou soudobou hudbu a tradiční spirituály. Lidé poslouchali, tleskali a občas bylo možné zaslechnout hlas nadšeného posluchače, který se ke sborovému zpěvu přidal. To se stávalo především při tradiční africké písni Siahamba, kterou sbor zazpíval o několik dní později na samotný závěr mše.
Za dny plné pěveckých zkoušek a koncertů čekala sboristy zasloužená odměna. Na vlastní oči spatřili Sochu svobody, Brooklynský most, dokonce si krátce zazpívali na hlavní magistrále Broadwayi. Washington D.C. působil klidnějším a uspořádanějším dojmem. Výškové budovy vystřídaly nižší domy, bílé památníky a historické budovy.
Asi nejvíce sboristy upoutal Capitol, Bílý dům a Washington monument obehnaný vlajkami.
Jak zde probíhaly koncerty? Luscinia představila v hlavním městě USA svůj program celkově dvakrát. Kostely zazněla úvodní mše Pavla Staňka, česká soudobá hudba, české i zahraniční lidové písně a spirituály. Koncertu se zúčastnila mimo jiné členka českého velvyslanectví, která pomohla sboru při organizaci pobytu ve Washington D.C.
Ve Philadelphii přivítaly zpěváky hostitelské rodiny. Sboristé tak zažili americký styl života na vlastní kůži. Vyměnili si zážitky, znalosti, poznali blíže americkou kulturu a navázali nová přátelství.
Rodinám a širší veřejnosti pěvecký sbor přiblížil Českou republiku prostřednictvím české hudby.
Na samotný závěr zájezdu se Luscinia vydala do města Paramus v New Jersey, kde vystoupila pro studenty vysoké školy. Zájezd do USA patřil mezi nejdelší v historii pěveckého sboru. Sboristé absolvovali osmihodinový let přes oceán, zažili v New Yorku třicetistupňová vedra a každé čtyři dny se stěhovali do jiného města USA. Přes náročnost zájezdu ho však sboristé hodnotí pozitivně a rádi by si jednou cestu za oceán znovu zopakovali.
(kat)