V opavském Loutkovém divadle Střediska volného času se jí účastnilo hned několik souborů. Sobotní dopoledne zahájil Otesánek, který se setkal s úspěchem u všech diváků. Ti měli možnost po každém představení zhodnotit odehranou hru.

O dramatickou vsuvku se hned na začátku postaralo Galimortovo divadlo marionet DDM. Jejich vozidlo mělo cestou do Opavy defekt. Herci naštěstí dorazili v pořádku.

Umění improvizace předvedla Jarka Lišťáková, herečka téhož souboru, v pohádce o hyperaktivním Jeníčkovi, chytré Mařence a Ježibabě, která si drží linii. Duchaplně glosovala situaci, když loutce Mařenky, kterou vodila teprve sedmiletá Mirka Pazourková, upadla hlava. Toto okamžité zareagování ohodnotila později odborná porota velmi pozitivně. Jak později Lišťáková sdělila, do poslední chvíle nevěděla, že se přehlídky zúčastní.

Rytířská hra Bezhlavý rytíř opavského souboru OPAL o dobytí hradu Valečova, kterou režírovala Miroslava Halámková, se nesla v tradičním duchu. Na jevišti se spolu setkávaly typické loutkové postavy. Rytíři, král, princezna, sedlák, mnich, a samozřejmě nesměl chybět veselý Kašpárek, který to všechno zamotal.

Vrcholem představení byla velmi zdařilá scéna se strašidly, doprovázená působivými zvukovými a vizuálními efekty. Pozornějším divákům připomněla známou scénu se strašidly na popravišti z lidové báchorky Strakonický dudák. Hrad Valečov byl s pomocí Kašpárka a sedláka zachráněn a duchové přemoženi.

A nejen to. Inscenace Bezhlavý rytíř se stala vítěznou, a bude reprezentovat Opavu na Loutkářské Chrudimi 2008, které se režisérka Miroslava Halámková, která vede loutkové soubory od roku 1993, zúčastňuje už po čtrnáct let. S obrovským úspěchem se setkala hra Čtyři povídky z 12. září, kterou režírovala opět Miroslava Halámková podle scénáře Vladimíra Břichnáče. Naplněný sál se bavil hereckými výkony, které byly z velké části improvizací.

Za výborný herecký výkon porota ocenila Evu Peterkovou, která věrohodně ztvárnila postavy lidí vytlačených na okraj společnosti. Roli šéfové nevěstince zde ztvárnila režisérka. Neděle se nesla v rozverném duchu. 1 x 7 pohádek a Zpívánky potěšily nejmenší diváky. Přehlídka končila v šest hodin večer a porota kromě jmenovaných odměnila za vzájemnou souhru herců inscenační klíč dětského souboru Štěk.

(zuk)