Perplex je aktivitou tří v různých oborech zaměstnaných mladých mužů, jejichž zájmem je čas od času podporovat dobrou a kvalitní tvorbu – ať už se jedná o poezii, výtvarná díla nebo muziku. Nejužší výkonné jádro Perplexu tvoří Martin Kubík, Dan Jedlička a Jan Kunze. „Název nám vymyslel Petr Kunze ze skupiny KOFE-IN: líbilo se nám spojení zvukomalebnosti slova a jeho významu, který evokuje něco neočekávaného, překvapujícího,“ říká produkční Martin Kubík.

„Původní představa Perplexu bylo nakladatelství a agentura, která by pořádala akce a setkání se zajímavými lidmi. Zatím se rozvíjí spíše ta činnost nakladatelská. Do budoucna bychom vedle knížek rádi vydávali také série grafických listů.“ „Je tady docela dost kvalitních věcí, které by bylo škoda nevydat, a Perplex nám dává možnost to dělat ve vlastní režii a bez kompromisů. O ekonomickém úspěchu si iluze neděláme, moc dobře víme, jaká je dneska poptávka třeba po poezii. Naštěstí to nemusíme moc řešit, protože nejsme klasické komerční nakladatelství, všechno děláme ve svém volném čase,“ doplňuje Dan Jedlička.

Jeho vyzrálá debutová sbírka Mimoběžky je prvním publikačním počinem Perplexu. Následuje ji (v současné době k tisku připravené) bibliofilské vydání tří ukázek z díla Jana Kunzeho s ilustracemi Lenky Sýkorové nazvané Po tmě chuť. Regulérní sbírku chystá opavský básník a frontman kapely KOFE-IN až na příští rok. Ediční plán pro tento rok zatím uzavírá v pořadí druhá básnická sbírka Miroslava Černého s názvem Kámen Kondora, inspirovaná autorovou cestou do Peru a tamější mytologií. Sbírka, která vyjde dvojjazyčně – v češtině a španělštině – je v současné době v sazbě a světlo světa by měla spatřit v průběhu letních prázdnin.