Film je postaven na reálných základech, byl inspirován skutečnými událostmi z knihy Nebáli se své odvahy. Popisuje cestu českých basketbalistů za zlatými medailemi na mistrovství Evropy v Ženevě. Scénář k němu napsali Jakub Bažant, Kristina Nedvědová a Jiří Závozda.

Právě prvně jmenovaný, známý basketbalový televizní moderátor, Petra Czudka oslovil. „Jedná se o příběh z basketbalového prostředí a Jakub Bažant chtěl, aby se v něm představili lidé, kteří basket reálně dělají,“ řekl Petr Czudek.

„Svěřili mi roli, i když je to asi silné slovo, kouče italského národního týmu. Rád jsem tuto nabídku přijal,“ uvedl trenér BK Opava.

Jeho trenérským protějškem na lavičce Čechů je herec Ondřej Malý. „Díky tomu, že jsem se mohl tohoto projektu zúčastnit, jsem přišel na to, že žádným hercem nejsem. Toto povolání má u mě velký respekt,“ podotkl Petr Czudek a dodal: „Český trenér má ve filmu větší stopáž i mimo hřiště. Pokud to nemá být nějaký dokument a má to být film s velkým F, tak to musí hrát opravdoví herci.“

Hlavní roli, mladého právníka Frantu, ztvárnil Filip Březina, basketbalový um předvede také mladý herec Zdeněk Piškula. „Byl jsem překvapen, jak se mladí herci naučili basket na takové úrovni, že je to opravdu dobově věrohodné. Sám jsem zvědavý, jak to bude vypadat na plátně,“ chválil Petr Czudek.

O tom, že film Zlatý podraz může diváky zaujmout, svědčí i to, že jeho producentem je Jaroslav Bouček, jehož filmy jako Amerika, Je třeba zabít Sekala, Babí léto získaly dvaadvacet Lvů. Režíruje ho Radim Špaček, který byl například za film Pouta oceněn pěti Českými lvy.

Rozhodli se udělat něco pro druhé. A tak si našli čas a společně přišli podpořit transfúzní stanici. Řeč je o opavských basketbalistech, a to včetně trenéra, maséra i fotografa.
OBRAZEM: Basketbalisté darovali krev, chtějí přilákat nové dárce

„Diváci se mají na co těšit, má to příběh mimo basket, je tam láska i politika té doby. Stopáž má být z basketbalových zápasů, je až osmnáct minut, což je opravdu hodně. Pokud se to zajímavě sestříhá, tak takový film ze sportovního prostředí kolektivní hry v Česku ještě nebyl,“ míní Petr Czudek.

„To, co jsem viděl naživo, kulisy, dekorace, prostředí, má své kouzlo. Děj filmu začíná v roce 1938 a vrcholí šampionátem v roce 1951. Má role se týká finále ME v Ženevě v roce 1946, kdy Itálie celý zápas vede, a v posledních vteřinách dostane koš a Češi se stanou mistry Evropy,“ přibližuje šestačtyřicetiletý basketbalový odborník z Opavy.

Na natáčení v pražském Průmyslovém paláci strávil tři dny. „Tři dny jsem byl na place, z toho dva nic nedělal, jenom čekal,“ vysvětloval Petr Czudek.

„Až poslední den, když přišel Jirka Welsch, který hraje kapitána Itálie, tak naše lavička byla v akci, hodně jsme zkoušeli a něco natočili,“ pokračuje Petr Czudek v povídání.

Sám ve filmu žádný dialog nevede. „Neměl jsem mluvenou roli. Ale když režisér a Jakub Bažant viděli, jak tam chodím od ničeho k ničemu, tak jsme jeden time natočili. Možná se objeví v bonusových materiálech na DVD,“ usmál se bývalý reprezentační rozehrávač.

Opavský kouč si natáčení užil. „Poznal jsem spoustu nových lidí. I když jsem nic nedělal, jenom čekal, byl jsem unavený jak pes. Bral jsem to jako jiný relax, než jsem zvyklý,“ přiznal trenér Opavy.

BK Opava – ČEZ Basketball Nymburk 75:101
KOOPERATIVA NBL: Opava - Nymburk 75:101

Asi málokdo ví, že Petr Czudek se už v jednom filmu objevil. „Dostal jsem k narozeninám od Ivana Trojana dárek být přísedící u soudu ve filmu Ve stínu. Vypadalo to, že budu hodně vidět, kamera se ale posunula a já jsem se dostal na rozhraní a tím pádem mě z filmu vystřihli.

Byla to zajímavá zkušenost, hlavně s komparsem. Například ve filmu Zlatý podraz je až sedm set lidí a řídit takový kolos, klobouk dolů,“ přidává postřeh Petr Czudek.

K tomu, zda plánuje hrát v dalším filmu, s úsměvem odpověděl: „Nejsem herec. Mám k tomu obrovský obdiv. Mohl bych hrát maximálně postavu Petra Czudka.“

A jak přijali jeho filmovou roli u Czudků doma? Jak viděli jeho dobové oblečení? „Moje žena mi říkala, že takhle mě v šestadevadesátém poznala, ale musela udělat spoustu kroků, abych nedělal na ulici ostudu. Nosil jsem kalhoty vysoko nad pasem a svetřík stejně jako trenér ve Zlatém podrazu,“ uzavřel opavský trenér.