Tematicky se týkají různých měst, městeček a vesnic, mezi nimi i obcí z našeho regionu a blízkého okolí. Knížka je pokračováním úspěšné série říkanek pro děti i dospělé, nazvané Šli červotoči do houslí, Uleželé želé a Huňatá čuňata z dílny tvůrčí dvojice Jiřího Dědečka a Anety Žabkové, která je oceňovanou animátorkou a ilustrátorkou.

„Chtěl jsem napsat básničky o městech a mám rád zadání. Tak jsem si to takhle zadal a pak jsem skloňoval a rýmoval jména měst a městeček: „Nové Strašecí – tam jsou nad věcí, v Náměšti – po dešti. V Dubí, narostly mi zuby, žádné zuby, ale kly, doktoři mě vypekli a tak dále,“ popisuje autor genezi vzniku svých absurdních rýmovaček.

Ilustrační foto
Nová kniha provede čtenáře městem

Sbírka Pravil párek okurce zachycuje na 104 stranách komické situace, které prožívají lidé, zvířata, věci i samotná města v Česku s malou odbočkou do Itálie. Jen namátkou - v Nymburce se setkává zmíněný párek s okurkou, v Ostravě se zdá autorovi o stravě, v Havlíčkově Brodě posílá dívka chlapce k vodě, v Dřevci se střetávají dva pěvci a děti z Humpolce byly ve školce. Jiří Dědeček má za sebou i úspěšnou spolupráci s Petrem Niklem na třech dětských knížkách a z poloviny devadesátých let je známý jako autor dětských veršů pro časopis Mateřídouška.

„Pro děti jsem začal psát až po čtyřicítce, předtím jsem neměl odstup. V hlavě se mi navíc začala hromadit spousta představ, žertů a rýmů a jiných hovadin, které byly pro dospělé nepoužitelné. Trochu veselí do toho smutku! Čtěte Dědečka. A tečka.“uzavírá Dědeček s humorem sobě vlastním.

Humorná knížka Pravil párek okurce s veselými obrázky Anety Žabkové vyšla 19. listopadu v nakladatelství Limonádový Joe, které je rodinným nakladatelstvím Jiřího Dědečka a Terezy Brdečkové. Pojmenované bylo po nejslavnějším díle scenáristy, režiséra, kreslíře a publicisty Jiřího Brdečky.

Podzimní fauna objektivem Evy Raidové.
Krmítka pro sýkorky jsou na zimu připravena