Hybšovy vánoční koncerty se už staly v Opavě evergreenem. Celou akci má každoročně na povel velký kamarád známého českého orchestristy Karel Kostera. „Oba jsme se narodili v roce 1935. Vašek je o něco málo starší. Opava mu přirostla k srdci, jelikož zde dva roky strávil na vojně.

Jeho čtyřiadvacetičlenný orchestr produkuje muziku, jež je na vysoké umělecké úrovni,“ poznamenal právě Kostera.

Václav Hybš je živoucí legenda

Život Václava Hybše je velice bohatý a protkaný samými zajímavostmi. Na české hudební scéně se pohybuje přibližně šedesát let. Začínal jako trumpetista a účinkoval hned v několika orchestrech, než založil svůj vlastní. Hybšovo těleso je velice univerzální. Kromě pop-music nebo swingu hraje třeba i dechovou hudbu. Vyhlášený není jenom u nás, ale i v zahraničí.

„Václav Hybš je hudebníkem par excellence. V současnosti o něm můžeme bez obav hovořit jako o legendě. V tomto orchestru nalezneme spoustu nástrojů. Pozouny, klarinety, saxofon a mohl bych pokračovat. Minule sál například zaujala skladba Bručoun,“ pokračoval Karel Kostera.

Velká jména v Míru

S Hybšem toho má hodně společného. Oběma je šestasedmdesát a stále koncertují. Karel Kostera totiž dělá sborového dirigenta. „Pořád blbneme (smích). Hudba nás neustále nabíjí. Když na koncert přijde spousta lidí a vystoupení se jim líbí, je to pro nás velká motivace do budoucna,“ uvedl rodák ze Slavkova, který momentálně žije ve Stěbořicích.

V Opavě zazpívá Yvonne Přenosilová

Václav Hybš každý rok do Opavy přivábí spoustu zajímavých hostů. „Tohle je skutečně velmi dlouhý výčet. Jmenuji třeba Josefa Zímu, herce Luďka Munzara a Vlastimila Harapese. Nesmím opomenout ani Bohuše Matuše. Pokaždé sem přijede skutečně velká osobnost,“ doplnil.

Loni padla volba na Luďka Sobotu: „Zanechal zde opravdu dobrý dojem.“ Ani letos nebude o význačné umělce nouze. Hostem číslo jedna se dnes odpoledne stane Yvonne Přenosilová. Čtyřiašedesátiletá zpěvačka spolupracovala s kapelami Olympik nebo Apollo. Po osmašedesátém odešla do emigrace a dlouhou dobu žila v Mnichově, kde působila i jako moderátorka Rádia Svobodná Evropa.

Je nasnadě se zeptat, zdali Přenosilová bude pouze zpívat anebo dojde i na besedu o jejím velice pestrém životě. „Yvonne se dá označit za velice energickou osobnost. Hlas Přenosilové můžeme znát především z rozhlasu. Nikdy se nebála kritiky. Jedná se o takového lidového člověka. Její vystoupení bude hlavně o zpěvu,“ dodal Karel Kostera.

Tradiční vánoční atmosféra koncertu

Vedle Orchestru Václava Hybše a Yvonne Přenosilové posluchači také uslyší další hosty. Irenu Kousalovou, Veroniku Savincovou, Romana Tomeše nebo Ottu Weisse. „Všichni jsou z pražské konzervatoře a působí v muzikálech,“ deklaroval.

Vánoční koncert v Míru se pravidelně může pyšnit vynikající atmosférou. „Ti, co se přijdou podívat, rozhodně nebudou litovat, jelikož na jevišti uvidí hned několik vysoce fundovaných muzikantů. Na závěr se tradičně zazpívají koledy,“ mínil Kostera, který tvrdí, že se svým sborem účinkovat nebude: „Na této akci nikdy nevystupuji. Diváky vždycky přivítám nějakým úvodním slovem a následně pokračují ostatní.“

Koncert začíná dnes od 19 hodin v prostorách opavského kina Mír. Vstupenky je možno zakoupit v předprodeji Sluna. K sehnání ale budou také přímo na místě.

Petr Dušek