Počínaje rokem 1993 se zde začaly vyučovat obory jako grafický design, průmyslový design či tvorba hraček a dekorativních předmětů. U příležitosti oslav se tak na škole v současnosti pořádá pestrá škála rozmanitých akcí.

„Hlavním bodem oslav je výstava prací studentů a absolventů, jejíž vernisáž proběhla v minulých dnech v budově školy za účasti hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka, primátora Opavy Zdeňka Jiráska, první náměstkyně primátora Pavly Brady, náměstka primátora Dalibora Halátka a dalších významných osobností," popisuje pedagog opavské střední školy průmyslové a umělecké Dieter Schallner. Zmíněnou výstavu si tu může veřejnost prohlédnout každý všední den odpoledne, a to až do čtvrtka 18. dubna.

To ale není zdaleka jediná výrazná akce, která se v rámci oslav dosud uskutečnila. Pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR se v působivých prostorách kostela svatého Václava v Opavě konala v minulých dnech rovněž soutěžní přehlídka Studentský design 2013, kterou umělecké obory místní střední školy průmyslové a umělecké uspořádaly ve spolupráci s Asociací středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory.

„Střední umělecké školy z celé České republiky na ní vystavovaly práce nejméně z osmi oborů uměleckého školství, jako například sklo, keramiku, oděv, obuv, grafický design a podobně. Z více jak stovky předmětů bylo vybráno čtyřiatřicet autorů-laureátů, kteří na podzim tohoto roku budou vystavovat na pražském Designbloku, nejvýznamnější přehlídce českého designu," dodává Dieter Schallner.

V nabité konkurenci se neztratila ani opavská umělecká průmyslovka, a to v zastoupení studenta čtvrtého ročníku oboru tvorba hraček a herních předmětů Tomáše Plachkého, jenž se prezentoval svým strojem na kolečkách s jednoduchými mechanickými prvky.

.

V soutěžní přehlídce Studentský design 2013, která byla rovněž součástí oslav v Opavě, uspěl také student čtvrtého ročníku oboru tvorba hraček a herních předmětů na opavské umělecké průmyslovce Tomáš Plachký se strojem na kolečkách s jednoduchými mechanickými prvky (na fotografii). foto: archiv školy